Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pij mléko, budeš mít pevné kosti. Pět mýtů o potravinách vhodných pro děti

Jídlo

  7:00
Aby byly děti silné, měly by jíst maso. Aby měly pevné kosti, pít mléko. Podobné věty slýchává většina dětí. Jak je to však s potravinami, které jsou pro děti prospěšné, či podle mnohých dokonce nezbytné?
Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto)

Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mléko a tvaroh jsou špatné na trávení
Kravské mléko a mléčé výrobky vůbec jsou asi nejčastějšími potravinami, které děti dostávají. Podle odhadů odborníků to mohou být až tři "mléčné dávky" za den. Je to ale pro děti prospěšné? Názory na konzumaci kravského mléka jsou totiž různé.

Mléko - ilustrační foto

"Je prokázáno, že kravské mléko sice obsahuje vápník, ale ten je pro tělo často těžce vstřebatelný. Silně překyseluje organismus a zahleňuje, což má neblahý vliv na trávící trakt. Pradox je, že při konzumaci mléčných výrobků se zvyšuje riziko osteoporózy, neboli odvápnění kostí. Proto doporučuji kravské mléko a rovněž tvaroh omezit, ale velice postupně: když jí dítě mléčný výrobek třikrát a více denně, dát mu ho jen jednou denně (ideálně v podobě bílého jogurtu nebo kefíru) a další dvě dávky nahradit nejrůznějšími ovčími či kozími výrobky. Ty tolik nepřekyselují a neobsahují tzv. xenobiotika, což jsou různé cizorodé látky dostávající se do kravských výrobku masivní průmyslovou výrobou," vysvětluje výživový specialista Martin Škába.

Džusy s (nebezpečnými) jednoduchými cukry
Čeští rodiče nejčastěji chtějí svým ratolestem dopřát dle nich to nejlepší a dávají jim "výživné" barevné džusy s krásnými obaly a často lákavými přibalenými hračkami. Na džusy všeho druhu by si však rodiče měli dávat pozor. "Džusy často obsahují velké množství jednoduchých cukrů, které se i v těle dítěte budou rychle přeměňovat zejména v útrobní tuk v orgánech, hlavně v játrech, které pak nebezpečně tuční od raného věku. Doporučil bych dávat dětem ovocno-zeleninové šťávy bez přidaných cukrů, anebo ovoce a zeleninu přímo odšťavňovat doma, to je bude navíc bavit," doporučuje Martin Škába.

Maso ano, ale s mírou
"Maso obecně je těžce stravitelné. Když je má dítě ve školce či školce na oběd, večer už je lepší ho vynechat, přičemž v tomto případě mluvíme také o nejrůznějších uzeninách, které by do dětského jídelníčku neměly patřit vůbec," varuje výživový specialista.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejpřínosnější jsou ryby a vařené hovězí maso, ideálně s velkým množstvím zeleniny v polévkové formě. S konzumací masa ale opatrně. "Češi jsou jím přejezení a rozhodně by jim prospělo jeho omezení, vždyť jsme  rekordmani v rakovině tlustého střeva v celé Evropě."

Cereálie zatěžují
Co snídají vaše děti? Pravděpodobně nejčastěji cereálie zalité mlékem. "Zdravá cereálie je taková, která je celozrnná. To však většinou není, nejčastější se skládá z různých druhů bílých mouk, které se v těle rychleji promění na tukové vrstvy, zvýší se glykemický index a zatíží to slinivku břišní, čímž se začneme propracovávat k cukrovce druhého typu a ta je čím dál častější i u dětí," upozorňuje Škába.

Cereálie z bílé mouky s velkým množstvím cukru smíchané s kravským mlékem pak považuje za jeden z největších prohřešků proti dětem, protože tato kombinace se tráví velice špatně.

Instatní kaše? Připravte si raději domácí.

"Zdravé sušenky"
A jak je to se sušenkami? Rodiče se často brání čokoládě, ale pak dětem kupují "zdravé" sušenky. "Zdravé jsou ty, které neobsahují cukr ani bílou mouka. Naučte se, jak poznat zdravou potravinu podle složení etikety," doporučuje Škába.

Každý výrobek musí být opatřen etiketou s obsahem obsažených látek: najdete zde bílkoviny, tuky, sacharidy a pod nimi je většinou stěžejní všimnout si řádku "z toho cukry". Jedná se o bílý přidaný cukr, který neobsahuje vlákninu. Pokud je jeho hodnota nad 5 gramů na 100 g výrobku, je lepší výrobek dětem nekupovat.

Autor:
Témata: mléko, jídlo, cukr, Evropa

Mohlo by vás zajímat