Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Labužnická syrovinka. Připravte si tatarský biftek z ryzců

Tatarský biftek ze syrovinek foto: Dalibor Marounek

Recept
Ryzec syrovinka (Lactarius volemus) patří do velké skupiny ryzců, jichž u nás roste přes 80 druhů. Jak napovídá název, je to jedna z mála hub, která se dá konzumovat syrová. Má pevnou dužninu s příjemnou nasládlou chutí a výrazným aromatem po slanečcích (rybině), zvláště ve stáří.
  14:00

Syrovinky se pro svoji specifickou chuť a vůni nehodí pro běžné kuchyňské použití (smaženice, omáčky, směsi). Nejčastěji se konzumují opečené na plotně, pokapané sádlem, nebo jen nasucho napíchnuté na klacku a pečené na ohni, dnes se často i grilují.

Syrovinky nikdy neodřezáváme, ale plodnici vykroutíme celou, odříznutím bychom přišli o mléko, které nese chuť a vůni. Syrovinky skoro nikdy nebývají červivé (na rozdíl od jiných ryzců, třeba ryzce smrkového). Rostou nehojně od konce června do září, ve všech typech lesa, často v menších skupinkách. Je to jedna z mála hub, která snáší i suché počasí a často bývá zasucha jediným úlovkem z lesa.

Má mnoho lidových krajových názvů a kdysi patřila k velmi oblíbeným druhům, kdy nahradila maso; říká se jí kravička, mlíčňák, syrůvka, pančavka, štědrovka, syruběnka atd. Když budete mít štěstí a najdete syrovinky, zkuste z nich tatarský biftek.

Tatarský biftek ze syrovinek

  • 500 g ryzce syrovinky
  • 1 cibule
  • 1 žloutek
  • podle chuti - kečup, worcester, sójová omáčka, pepř, sůl, pažitka nebo petrželka.

Posup: Syrovinky umeleme na masovém strojku. K umletým syrovinkám přidáme najemno nakrájenou cibuli, žloutek, osolíme a opepříme. Podle chuti okořeníme worcestrem, sójovou omáčkou, případně kečupem, přidáme nasekanou pažitku či petrželku. Směs promícháme a necháme vychladit. Mažeme na topinky potřené česnekem.