Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

S ŠÉFKUCHAŘEM NA CESTÁCH: Kachní výpek a fazole. To je francouzský cassoulet

Jídlo

  7:39
Nedávno jsme podnikli výpravu po Francouzském venkově. Výlet byl zaměřený hlavně na ochutnávky vín. A se skvělým vínem je ve Francii spojené i nepřeberné množství lokálních lahůdek.

Šéfkuchař Michael Váňa foto: Archiv restaurace U Modré kachničky

Jelikož naše výprava nebyla jen a pouze o návštěvě vinic, ale i o poznávání historie, jednou z našich zastávek byl starobylý hrad a město Carcassonne nad říčkou Aude.

Michael Váňa

Michael Váňa je jedním z mála českých kuchařů, kterému se podařilo uspět i v zahraničí. Začínal v Praze, kde během své kariéry vystřídal několik restaurací. Postupem času se dostal do jednoho z podniků, který spadal pod dva majitele - jeden byl Švéd a druhý Nor. Ti mu poskytli roční stáž ve vyhlášené švédské restauraci Grand restaurant v Malmö, v níž vařil i pro tamějšího krále. ,,Královská rodina přišla do podniku úplně inkognito, měli rezervaci na falešné jméno, když vstoupili, hosté začali tleskat, personál zezelenal. Dalším ‚královským zářezem‘ byla příprava pokrmů pro norského krále, to jsem ale už věděl, pro koho vařím, hostina probíhala na norské ambasádě v Praze,“ říká Váňa.

Jeho pokrmy ochutnala celá řada osobností, mezi které se řadí: Václav Havel, Sean Connery, Tom Cruise, Gérard Depardieu, členové kapely Pink Floyd, Karel Gott či Adolf Born.

Když jsme se dostali za hradby, připadali jsme si jako kdybychom prošli bránou času o 600 let zpět. Vše bylo udržované a restaurované tak, aby na vás dýchla atmosféra středověku. Též místní hospůdky jsou jak z venku, tak uvnitř stylově zařízené. Doporučena nám byla restaurace La Bonne Demeure, ve které se snaží připravovat hlavně tradiční jídla regionu Languedoc-Roussillon.

Ochutnal jsem místní vepřovou paštiku se slanými okurkami a pro tento kraj nejtypičtější jídlo cassoulet. Jak název napovídá, je to pokrm podobný nám známému šouletu. Hlavní surovinou cassouletu jsou bílé fazole doplněné o zeleninu, opečenou klobásu a kousky pečené kachny. Jídlo je to opravdu velmi syté, a je to jedno z mnoha tradičních jídel, které bylo určené pro opravdu těžce pracující lidi a ne pro dnešní výletníky a dovolenkáře. Pokud mísu s cassouletem zdoláte, máte nejméně půl dne pocit, že už v životě nemusíte nic jíst. Ale stojí to za to. Tento recept se výborně hodí pokud vám po nedělním obědě zůstane v pekáčku kousek kachního masa a výpeku.

Cassoulet

Budete potřebovat: fazole bílé 400g, pečené kachní maso 250g, klobása 250g, uzený špek 100g, rajčata 2ks, cibule 1 ks, strouhanka, brandy 0,15l, česnek 3 stroužky, šalvěj 4 listy, pepř černý, sůl, kachní výpek

Cassoulet

Fazole namočíme přes noc do studené vody. Scedíme, nasypeme do hrnce, zalijeme vodou, přidáme dvě menší rajčata, cibuli, dva stroužky česneku a uvaříme doměkka. V pánvi rozehřejeme kachní sádlo a osmahneme na něm na kousky nakrájené pečené kachní maso a nakrájený špek. Maso vyjmeme a necháme z něj odkapat přebytečný tuk. Ve výpeku osmažíme kousky klobásy, vyjmeme je a necháme odkapat.

NA CESTÁCH S ŠÉFKUCHAŘEM: Tatarský biftek s pravou chutí hovězího z Montmartru

Zapékací formu vymastíme sádlem, vytřeme zbylým česnekem a navrstvíme do ní střídavě vařené fazole s osmahnutým masem a klobásou. Střední vrstvu zakápneme brandy, posypeme nakrájenou šalvějí a zalijeme vývarem z fazolí a tukem zbylým z opékání masa. Vše osolíme, opepříme, posypeme strouhankou a pečeme asi 2 hodiny v troubě vyhřáté na 150 - 160°C. Po 10 minutách se vytvoří na povrchu škraloup, který roztrháme a smícháme s fazolemi a masem. To zopakujeme během pečení ještě několikrát, pouze poslední škraloup necháme a cassoulet zapečeme, až se na povrchu utvoří křupavá kůrčička.

Hrad Carcassonne
Creperie Restaurant
Autor: