Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Víkend: svíčková, slavnosti chmele a vína

Svíčková s domácími knedlíky. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Slavnosti úrody vína a chmele, to vše vás čeká o víkendu. V sobotu a neděli můžete ochutnávat burčák, pivo, ale i ledová vína. Pokud máte chuť na pravou svíčkovou, zajeďte si na zámek Červený Hrádek u Jirkova.
  7:00

Světový den ledového vína
3. - 4. 9., 10-18 hodin, Lednicko-valtický areál, www.icewine-du-monde.com

V pátek a v sobotu zhodnotí 16 degustátorů 83 vzorků ledových a slámových vín z 41 vinařství z celého světa, večer vyhlásí vítěze prvního ročníku této mezinárodní soutěže a v neděli už můžete znalecky degustovat všechna vína i vy. Po celý víkend ochutnáte tuzemská vína i pokrmy Jihomoravského kraje a podívejte se i do Valtického podzemí.

Rozeznávání vůně vína - ilustrační foto.

Dobývání tvrze
3. 9., 10:30 – 17 hodin, tvrz, Malešov, u Kutné Hory, www.malesov.cz

Kejklíři, tradiční řemesla, výjevy z dobývání středověké tvrze a černá kuchyně. Ideální akce na sobotu pro celou rodinu. Co jedla šlechta a co pacholci?

Soutěž ve svíčkové
3. 9., od 13 hodin, zámek Červený Hrádek u Jirkova, svickova.webnode.cz

Ve 14 hodin začíná soutěž o nejlepší svíčkovou (přihlášky emailem na novinky@atlas.cz), o hodinu později o největšího jedlíka knedlíků (zápisné 50 Kč). Nechybí ani stánky s dobrotami.

Svíčková od šéfkuchaře Frencla Romana, Café Savoy

Žatecká dočesná
2. - 3. 9., Žatec, www.docesna.cz

Přijeďte s Žateckými oslavit ukončení chmelové sezony a ochutnat některý z produktů 26 pivovarů z celé naší republiky i ze zahraničí. Dočesná se bude konat v prostoru centrálního náměstí a přilehlých ulicích města Žatce. Vystoupí i mnoho hudebních kapel.

Sklizeň chmele je za dveřmi.

Burčák a Velkopavlovické vinobraní
2. - 3. 9., Velké Pavlovice, www.velke-pavlovice.cz

Velká slavnost úrody, vinařství a umění, tradiční folklór jižní Moravy, vinařské tradice, dobrý burčák, ochutnávky vín a exkurze ve vinařských firmách. To vše a mnohem více Vás čeká, pokud se vydáte do Velkých Pavlovic na Vinobraní. Připraven je bohatý program. Stěžejním bodem celého vinobraní je hraná scénka původního obřadního zvyku "Zarážení hory". Té předchází průvod krojované chasy, dětí, vdaných paní a ženáčů městem.

Autor: