Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z hmyzu lze udělat superpotravinu. Záleží na tom, co jí, říká šéfkuchař

Jídlo

  6:32
Jako první začal v Česku servírovat v restauraci cvrčky, šváby nebo sarančata. „Hmyzí“ kuchyni se věnuje více než 14 let a rád tvrdí, že hmyz nemusíme jíst jen proto, že jsme bohatý kontinent. „Příprava hmyzu zabere až 5 dní. Kuchyňská úprava zabere maximálně 10 minut – to je největší rozdíl. Vaření s hmyzem bych přirovnal k asijské kuchyni, či italské – rychlé vaření z kvalitních surovin,“ říká šéfkuchař Petr Ocknecht v rozhovoru pro serveru Lidovky.cz.

Petr Ocknecht foto: Tomáš HájekLidové noviny

Lidovky.cz: Jako jste se dostal k jedlému hmyzu, co vás nalákalo?
V roce 2003 jsem byl pozván na přednášku o jedlém hmyzu na Mendelovu univerzitu k paní Doc. Borkovcové. Rod předtím jsem se vrátil z pracovní plavby jako kuchař na zaoceánském parníku a tam jsem ochutnal spousty nových surovin, dozvěděl jsem se o etnických kuchyní a tak jsem neměl žádné předsudky. Přednáška byla úžasná, poté následovala ochutnávka, a tam jsem jako mladý a drzý kuchtík, zasahoval. Od té doby spolupracujeme. Přitahovalo mě, že je to „pole neorané“ v Česku. Dále jsem věděl, že se budu neustále vzdělávat.

Hmyzí speciality

Lidovky.cz: Čím je hmyz živený?
Otruby, ovoce, zelenina – pro lidskou potřebu. Pro zájmové zvířata jsou to různé krmné směsi. Můj chovatel mi přepravuje hmyz pouze na ovoci a zelenině, popřípadě otrubách.

Lidovky.cz: Nejčastější druhy hmyzu, které připravujete?
Naším cílem bylo vařit ty druhy, které jsou chované u nás. Dovážet, brát lidem potravu, dělat uhlíkovou stopu, to nebylo naší ideou. Z toho vyplynuly další možnosti – potravinová pomoc při přírodních či válečných katastrofách. Naučit domorodce chovat a zpracovávat hmyz. Snížit negativní dopady ze zemědělské produkce, jako například, metan, pole místo pralesů. Doma naopak neplýtvat surovinami – i bioodpad, se dá ještě použít i ve městě. Příklad, nedojedená svačina, ohryzek od jablka – to vše sní hmyz a poté vy sníte hmyz. Kruh se uzavřel.

Lidovky.cz: Pěstujete si hmyz sám, pokud ne, kde jej nakupujete?
Já hmyz vařím, chovatel chová. Takže mám chovatele – dodavatele, který mi sežene potřebné množství v extra kvalitě. Musím říct, že čeští chovatelé jsou světovou špičkou, ale moc se o nich nemluví.

Hmyzí mix.

Lidovky.cz: Odlišnosti ve vaření jedlého hmyzu/ s jedlým hmyzem a klasické kuchyni - jaké jsou benefity, v čem vidíte výzvu?
Příprava hmyzu zabere až 5 dní. Kuchyňská úprava zabere maximálně 10 minut – to je největší rozdíl. Vaření s hmyzem bych přirovnal k asijské kuchyni, či italské – rychlé vaření z kvalitních surovin. Pokud by chtěl někdo vařit českou či francouzskou kuchyni, tak musí obejít postupy a hmyz přidávat až na konec. Například - cvrček na smetaně – uvařit zeleninovou omáčku a nakonec přidat orestované cvrčky. Nejjednodušší vaření je používat již připravené suroviny jako mouku ze cvrčků, sušený hmyz. Pro již otrlejší je to samozřejmě čerstvý hmyz. Z hmyzu můžete udělat i chytrou potravinu, když budete krmit hmyz mrkví – dostane hmyz plný provitamínu A. Pokud byste chtěli ochutit jídlo bylinkami, můžete jimi krmit hmyz, který bude poté dost vonět a obsahovat všechny látky z bylinek.

Hmyz na talíři

Některé druhy hmyzu podle něj mají stejně proteinů jako hovězí. Ke konzumaci je prý vhodných 1400 druhů. V některých částech Asie se prodávají na způsob kebabu, v Africe se smaží a Mexiku se jimi plní kukuřičné placky.

Lidovky.cz: Začátkem příštího roku začne platit novela nařízení Evropského parlamentu a Rady o nových potravinách a hmyzu se stane potravina - ovlivňuje to vaše plány? Očekáváte posílení konkurence?
Očekávám konečně řešení situace, neboť kdokoliv ze zájemců o produkci hmyzích výrobků, vždy narazil na neexistující legislativu. Dosud spadala pod národní legislativu, od příštího roku to dostane do kompetence Brusel. Jedna věc je jistá, úředník v Bruselu uvede přesně, co je třeba a nebude zbytečně protahovat řízení.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...