Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zabraňuje zánětům a obsahuje vitaminy C, B a D. Okrasný keř dřínu obecného se vyplatí zasadit

Jídlo

  5:26
Dřín obecný je známý především jako okrasný keř. Tuto pověst si vysloužil ze dvou důvodů: kvete již v únoru, a tedy zahradu rozjasní dříve, než se ostatní květiny probudí k životu, a na podzim je obsypaný jasně červenými plody, které poutají pozornost.

Dřín obecný foto: Wikimedia Commons

Patří do čeledi dřínovité a dorůstá výšky až 6 metrů. Má rád slunná, teplá místa a není náročný na kvalitu půdy. Říká se mu i dřínek, svída dřín či dřínové jahůdky. Nalezneme ho na krajích lesů a je hojně rozšířený ve vinařských oblastech. Květy sklízíme časně na jaře, plody ve chvíli, kdy získají temně rudou barvu.

Markéta Janďourková

  • Bylinářka a diplomovaná fytopedagožka, také blogerka a fotografka.
  • Diplom fytopedagožky získala po studiu a závěrečné zkoušce na Institutu Sitya v rakouském St. Pölten a opravňuje mě vykonávat toto povolání. Má za sebou dlouholetou teorii i praxi v bylinkářství a dokáže poradit, jak získat pomoc v prastarém světě bylin, jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu a samozřejmě jak s jejich pomocí vyčarovat báječné pokrmy. 
  • Zabývá se především léčivými bylinami, jejich účinky a možnostmi jejich zpracování a využití při zdravotních potížích, dále bylinami a jejich úlohou a potenciálem ve zdravé výživě, v kulinářské oblasti i v přírodní kosmetice.
  •  Zajímá se o historii bylinářství, lidové bylinářství a magii rostlin.Více se dozvíte ZDE.

Dřín obsahuje třísloviny, antokyany, vitaminy C, B, E, vyváženou směs minerálních látek, bílkoviny, verbenalin, rutin, glykosidy, kyselinu ellagovou a kyselinu gallovou. Čistí krev, dodává vitamíny a zabraňuje zánětům. Dříve se z jeho listů, pupenů a kůry vyráběla mast proti potížím s křečovými žilami.

Kdo trpí na záněty žaludku či střev, pomohou mu zasyrova snědené plody. Dřín si dokáže také snadno poradit s průjmem. K tomu je nejlepší připravit si z něj čaj. Kůru dřínu zalijeme 250 ml studené vody, přivedeme k varu, odstavíme a necháme deset minut louhovat. Pokud připravujeme čaj z pupenů a květů, zalijeme stejné množství 250 ml vroucí vody a necháme pět minut louhovat. Pijeme jeden šálek.

Z plodů dřínu si však můžeme připravit i výbornou marmeládu. Je mírně nakyslá, takže se báječně hodí například do vánočního lineckého cukroví.

Potřebujeme:

  • 1 kg plodů dřínu
  • 1 kousek skořicové kůry (cca 3 cm)
  • 500 g želírovacího cukru 2:1
  • 150 ml třešňové šťávy
  • 4 cm třešňové pálenky (možno vynechat)
  • 500 ml vody
  • 1 čajovou lžičku citronové šťávy

Jak na to? Plody otrháme z větviček a propláchneme. Ve velkém hrnci přivedeme k varu 500 ml vody a přidáme dřín. Vaříme, dokud plody nepopraskají a téměř se nerozpadnou. Hmotu propasírujeme přes cedník a tím oddělíme pecky, které by se za syrového stavu odstraňovaly opravdu složitě.

Ovocnou masu vložíme spolu s třešňovou šťávou a želírovacím cukrem do hrnce, vmícháme citronovou šťávu a přivedeme k varu. Přidáme skořicovou kůru a deset minut povaříme. Přilijeme pálenku, promícháme a znovu přivedeme k varu. Pak provedeme želírovací zkoušku – tekutinu kápneme na předem vychlazený talířek. Pokud ztuhne, je marmeláda hotová. Pokud ne, ještě chvíli povaříme.

Odstraníme skořici a marmeládu naplníme do vypařených čistých sklenic, uzavřeme a na pět minut postavíme na víčko. Marmeládu použijeme do cukroví, či jen tak na chleba s máslem. 

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...