Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Francouzské víno poškodily mrazy. Nejvíce utrpělo Beaujolais

Sklizeň vína ve francouzském městě Beaujolais. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklizeň vína ve francouzském městě Beaujolais. | foto: Reuters

Špatné počasí, které v zimě postihlo francouzské vinice, snížilo očekávanou úrodu o polovinu a ovlivní pravděpodobně i ceny vín, jež tradičně startují novou sezónu. Nemalé ztráty hlásí hlavně regiony, kde pěstují hrozny pro tradiční mladé víno Beaujolais Nouveau.

"Co pamatuju, nic takového tu ještě nebylo," citovala dnes agentura Reuters francouzského pěstitele Jean Bourjadea.

Sklizeň hroznů začala ve Francii před dvěma týdny a potrvá do začátku října. Podle Boujardea, který stojí v čele regionálního sdružení vinařů Inter-Beaujolais, ztráty dosahují až 50 procent. Produkce letos nepřekročí 400 tisíc hektolitrů, zatímco loni se vyšplhala přes 850 tisíc hektolitrů. To byl ovšem podle expertů opravdu vydařený rok.

Sklizeň vína ve francouzském městě Beaujolais.

Sklizeň vína ve francouzském městě Beaujolais.

Pohroma přišla letos v únoru, kdy staré vinice poškodil mráz. Dílo zkázy dokonalo krupobití, které se do vinařských oblastí vracelo mezi dubnem a srpnem. Jinde zase podmáčely vinice dlouhé deště.

Celkově v letošní sezóně poklesne produkce francouzského vína o 8,7 procenta, tvrdí odborníci. "Už teď jsme prodejcům vyslali varování. Máme ještě nějaké zásoby z loňska, ale ti z odběratelů, kteří budou stát o letošní produkci, mohou mít smůlu," řekl Bourjade.

Beaujolais (ilustrační foto).

Beaujolais Nouveau.

Nové Beaujolais se k radosti francouzských zákazníků objevuje na pultech obchodů pravidelně třetí listopadový čtvrtek. V roce 2010 francouzští pěstitelé zásobili trh 35 miliony lahví, z nich téměř polovina směřovala do ciziny. Největší odbyt byl v Paříži, kde se vypilo 1,3 milionu lahví.

Co letošní úroda ztratila na objemu, získala na kvalitě, utěšuje milovníky mladého vína agentura Reuters. Malé hrozny jsou totiž zdrojem vysoce koncentrované chuti. Cena pro spotřebitele nicméně poskočí asi o deset procent.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...