Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pro lidi zábava, pro psy horor. Připravte své mazlíčky na bouchající petardy

Magazín

  6:47
Psi mají mnohem vyvinutější sluch než lidé. Není proto divu, že chlupáčům ohlušující rámus novoročních ohňostrojů vadí a mají z něj strach. Pro jejich citlivé uši mohou být hlasité rány dokonce bolestivé. Z toho důvodu se i zdánlivě sebevědomý jedinec může začít třást strachem a hledat cestu na útěk.

Psi se silvestrovských oslav děsí foto: Shutterstock

„Znám případy, kdy si majitel přivedl domů nového psa a během prvního silvestrovského večera jej nechal samotného venku na zahradě. Když se šla rodina něco málo po půlnoci podívat na ohňostroj ven, pejska už nenašla. Ten se domů vrátil o pár dnů později. Ze strachu prostě utekl,“ popisuje jeden z následků velkého strachu u psů produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná. Pokud se pejsek bojí opravdu hodně, začne se chovat nevyzpytatelně a může být špatně ovladatelný. Kromě útěku může hlasitě štěkat, výt, kňučet nebo se někde schovat.

7 tipů, jak zvládnout silvestrovské oslavy

 • Vyzkoušet můžete špunty do uší. Nejdříve se ale poraďte se svým veterinářem, jak je správně aplikovat.
 • Pokud s pejskem půjdete přes den ven, tak ho mějte celou dobu na vodítku. 
 • Nenechávejte ho samotného. Ideálně mu umístěte pelech do míst, kde budete slavit.
 • Pejska nikdy netrestejte, ale zároveň se k němu nechovejte jako k vystrašenému dítěti. Pouze byste ho utvrdili v tom, že se jedná o skutečné nebezpečí. Chovejte se klidně, pejska pohlaďte a dělejte jako by se nic zvláštního nedělo.
 • Pejsci milují pamlsky. Proto je můžete odměnit a pochválit, že jsou klidní a z hlasitých zvuků si nic nedělají.
 • Máte-li pejska venku, tak ho umístěte do garáže, kotelny nebo jiné místnosti, kde nebude hluk tak slyšet. Pro všechny případy se vyhněte místnostem, kde by mohl proskočit oknem ven a utéct. Pro jistotu psa označte. Zkontrolujte psí známku, přidejte adresu a telefonní číslo.
 • Dejte si pozor na sklo a zbytky po rachejtlích. Pejsek by se mohl poranit a v případě kousání zbytku po petardách hrozí poranění dutiny ústní.

Chyba nemusí být nutně na vaší straně. Psí bázlivost je u některých jedinců geneticky daná. Když si půjdete vybrat štěně, tak už většinou poznáte, jak na tom bude. Sklon ke strachu je rozpoznatelný od 6. týdne věku. Velmi důležitou roli hraje i fáze socializace vašeho nového přírůstku. Mnoho majitelů má strach se svými štěňaty chodit ven mezi lidi, auta a další psy, jen aby se mu něco nestalo. Jenomže záměrnou izolací jej nenaučíte cizím zvukům či pachům a později může na tyto podněty reagovat vystrašeně nebo podrážděně. 

„Doporučuji již od útlého věku chodit s pejskem ven a učit jej poznávat svět kolem sebe. Až vyroste bude daleko více sebevědomější a kdejaký zvuk či rána jej jen tak nerozhodí,“ radí produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná

Až to venku začne?

Přirozeně můžete odjet mimo civilizaci, kde je klid a jediný zvuk bude bouchnutí zátky šampaňského a cinknutí skleniček. Ne každý ale takovou možnost má, a proto je dobré vědět, jak pejska na hlasitý silvestrovský večer připravit.

Alternativní volbou jsou tabletky na uklidnění jako Relaxis či Alavis Calming. Tyto produkty fungují na přírodní bázi a pejskovi nijak neublíží. Tabletky mají lepší účinek při delším podávání, a protože se venku střílí nejen na silvestra, ale po celé sváteční období, tak je lepší nasadit tabletky již před Štědrým dnem a podávat až do příchodu nového roku. 

Komu by se tabletky z nějakého důvodu příčily, může sáhnout i po jiných uklidňovacích přípravcích, jako jsou například obojky či difuzéry fungující na principech aromaterapie. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!