15. prosince 2013 6:30 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Ježíšku, chci kuchyňku! Co s tím, když si kluk přeje holčičí hračky?

Co když si děti prohodí role? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co když si děti prohodí role? | foto: Helena Černá

Když byl můj Kryštof ještě malé batolátko, ukazoval na mop s tím, že to je "máma" a následně na laptop, že to je "táta". V tu dobu v tom měl jasno, máma je prostě uklízečka a táta je ten, co dělá věci na počítači. Vlastně mě to tehdy i mrzelo. A teď je zmenšenina mopu jedním z dárků, které mu možná přinese Ježíšek. Kromě toho dostane i sadu pečících potřeb, protože ho to nesmírně baví v kuchyni.

Nejen, že mne tak donutil už třetí rok péct cukroví, ale kuchyň mu učarovala dokonce natolik, že jsme mu museli pořídit jeho vlastní miniverzi. Zjistila jsem, že tato nevinná hračka vyvolává u okolí vzrušené reakce. Jde to vidět u návštěv, které u nás často přespávají právě v dětském pokoji s kuchyní.

Část mých kamarádek mne obdivuje, že jsem dobrá, že bourám "genderové stereotypy". Některým to přijde roztomilé a úsměvné. A někomu (především z řad mužů) to přijde divné nebo dokonce nebezpečné: "Nenaruší ho to nijak ve vývoji?". Většinou se docela bavím. Jde přece o nevinnou kuchyň a úplně stejně ho vzrušují i klasické klukovské hračky jako auta nebo vlaky.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Fascinuje mne, jak je svět hraček už od malinka rozdělený. Pro holčičky jsou v regálech už od nejútlejšího věku pračky, žehličky, sušičky, myčky a vysavače. Přiznám se, že já jako dítě taky toužila po pračce a měla svou žehličku. Přitahuje nás tohle opravdu od dětství a nebo je to dané společností, ve které žijeme a vzory, které nám rodiče předávají?

V každém případě jsem ráda, že u nás je to vyrovnané. Oba pracujeme a navíc Kryštof má skvělého tátu, který mne ve veškeré péči zastane už od jeho narození. A přestože má náročnou práci a je nesmírně vytížený, nemá problém se se mnou o aktivity v domácnosti podělit. Nikdy nebere jako samozřejmost, když vařím nebo uklízím. I proto by dnes už Kryštof nikdy neřekl, že "mop" je máma a "laptop" táta. I proto nám přijde v pořádku, že si přeje kuchyň. A když si bude přát pračku, klidně mu vyjdu taky vstříc. Ono se to ještě bude za pár let hodit.

Nazor psycholožky Marie Hlaváčkové:

Co s tím, když si kluk přeje panenku nebo princeznovský kostým?

Předškolní věk je období, kdy se dítě ztotožňuje se svou pohlavní rolí. Nejsilnějšími vzory jsou pro něj rodiče. Chlapci v tomto věku většinou tíhnou ke klučičím hračkám a hrám (auta, vlaky, hasiči, rytíři…), dívky zase k holčičím (panenky, kuchyňky, princezny…).

Některé děti ale ty "jejich" hračky nelákají a raději si hrají po svém. Alternativou k hračkám je možnost přizvat děti k pomoci při nějaké "dospělé" činnosti a tím podpořit vyhranění pohlavní role dítěte.

Veronika Jonášová