Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ohavně jste použili mou fotku, hrozil časopisu žalobou. Na snímku u článku, že hipsteři vypadají stejně, nebyl on

Lidé

  9:19
Washington - Americký časopis vydal článek, který pojednává o tom, že všichni hipsteři vypadají stejně. Jako ilustrační fotografii použil snímek vousatého muže ve flanelové košili a v čepici. Jeden muž se posléze ohradil, protože autoři bez dovolení použili jeho fotografii a šéfredaktorovi titulu hrozil žalobou. Vyšlo ovšem najevo, že na obrázku nebyl on...

Ilustrační snímek hipstera v článku MIT Technology Rewiew. foto: Getty Images

Článek v časopise MIT Technology Rewiew s názvem Hipster efekt: Proč antikonformisté nakonec vždy vypadají stejně analyzuje hypotézu, že se hipsteři ve své snaze vzdorovat hlavnímu proudu nakonec začlení do davu. „Ve finále všichni vypadají stejně,“ došel k závěru profesor Jonathan D. Touboul z Brandeisovy univerzity v Massachusetts, z které článek vychází.

„Je to ohavné“

„Použili jste u článku mojí fotografii kvůli clickbaitu (návnada na kliknutí – pozn.red). Je to špatně napsaný a urážlivý text!“ stojí v emailu, jenž obdržel šéfredaktor časopis Gideon Lichfield. „Použití fotografie je ohavné,“ pokračuje muž, který se ve vousatém muži ve flanelové košili na snímku zhlédl. Fotografie je od americké fotobanky Getty Images.

Lichfield začal situaci zkoumat. „Nemyslím si, že byste mohl být žalován z pomluvy za to, že jste někoho nazval hipsterem,“ uvažoval pro deník The Washington Post.

S hrozbou právní žaloby časopis kontaktoval agenturu Getty Images a její právní tým, aby snímek prověřila. Americká fotobanka přišla se závěrem, že na obrázku je jen model a nikoliv žalující muž.

06.března 2019 v 22:48, příspěvek archivován: 11.března 2019 v 16:40

Eric contacted Getty Images. Getty looked in their archive for the model release. And came back to us with the surprising news: the model's name wasn't the name of our angry hipster-hater.

„Opravuji se,“ napsal vousatý muž časopisu MIT Technology Rewiew poté, co zjistil, že se mýlil. „Ten člověk, který hrozil, že nás bude žalovat za zneužití jeho snímku, nebyl ten, který figuruje na fotografii. Nesprávně se identifikoval. Všechno to dokazuje, že zjištění v našem článku je pravdivé: Hipsteři vypadají natolik stejně, že se ani neumí rozeznat sami od sebe,“ konstatoval v úterý šéfredaktor časopisu na svém twitterovém účtu. Lichfield řekl, že jde o mimořádnou shodu náhod vzhledem k výzkumu, který byl předmětem článku.

06.března 2019 v 22:49, příspěvek archivován: 11.března 2019 v 16:39

In other words, the guy who'd threatened to sue us for misusing his image wasn't the one in the photo. He'd misidentified himself. All of which just proves the story we ran: Hipsters look so much alike that they can’t even tell themselves apart from each other. /ENDS

Výzkum profesora Touboula, z kterého článek vychází, rozděluje hypotetický svět lidí do dvou skupin, a to do hlavního proudu, neboli mainstream lidí, a hipsterů. Hlavní proudy mají dle profesora neustálou potřebu měnit své styly na základě toho, co je moderní a pro většinu přijatelné. Na rozdíl od hipsterů, kteří cítí potřebu udržet si svou originalitu a být odlišní, proto mění svůj styl, jen když ví, že většina má styl odlišný. Podle Touboula hipsteři ale stejně nakonec podlehnou hlavnímu proudu a originálně nevypadají. Jako příklad profesor uvádí vousy: „Jestliže si většina mužů oholí bradu, pak většina hipsterů bude chtít mít vousy, ve finále se hipsteři stejně synchronizují a vypadají stejně.“