Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oslava na jevišti: Donutil dostal čtyřpatrový dort inspirovaný kostýmem

Magazín

  8:51
PRAHA - Čtyřpatrový dort dostal jubilující Miroslav Donutil přímo na jevišti Národního divadla v závěru představení Goldoniho komedie Sluha dvou pánů. Byl inspirován jeho pestrobarevným kostýmem a ozdoben dekoracemi z cukrové hmoty. K šedesátinám mu popřál ředitel Národního divadla Ondřej Černý pevné zdraví, pevné klouby i radost z práce. Jménem české první scény i diváků mu poděkoval za věrnost Národnímu divadlu.

Miroslav Donutil v představení Sluha dvou pánů foto: ČTK

"Děkuji vám za to, že jste se stali součástí oslavy mých šedesátin. Vidět zaplněné hlediště každému herci i mně přináší pocit zadostiučinění," řekl jubilant.

Miroslav Donutil si zahrál v Neffově románu Trampoty pana Humbla.Když začal s režisérem Ivanem Rajmontem zkoušet tuto inscenaci, bylo mu 44 let. Od té doby se do role věčně hladového sluhy Truffaldina převtělil už téměř 470krát. Nenechal si ji ujít ani v den svých šedesátin - a natěšené publikum ve zcela zaplněném hledišti ho v tom i v pondělí večer podpořilo. Už při prvním vstupu na scénu ho přivítalo potleskem.

"I proto je vlastně každá inscenace jiná, hrajeme to stále jako poprvé, protože se diváci mění. Samozřejmě, že únava za ta léta a postupující věk hrají roli. Diváci jsou mým dalším partnerem, a protože se na ně těším a neznám je, tak na ně nemohu být připraven," řekl herec před dnešním představením.

Pětistá repríza a konec?
Kdysi naznačil, že pětistou reprízu by považoval za své důstojné rozloučení s jevištěm Národního divadla. "Nevím, co bude, až to bude. Pětistá repríza tady může být až za dva roky. Uvidíme, jak se to vyvine, jak na tom budu zdravotně a jaký bude zájem diváků," řekl Donutil.

Koncem roku se představil v náročné inscenaci Čapkovy Věci Makropulos amerického režiséra a výtvarníka Roberta Wilsona a s režisérem Danielem Špinarem právě zkouší černou komedii z nacisty okupovaného Polska autora Nicka Whitbyho Být či nebýt. Premiéra bude už 24. února. Stejnojmenný film natočil německý režisér Ernst Lubitsch v Hollywoodu v roce 1942.

Zleva Filip Rajmont, Pavla Beretová a Miroslav Donutil při generální zkoušce Čapkovy Věci Makropulos

Národní divadlo Donutilovi k životnímu jubileu nadělilo v pořadí už druhý záznam inscenace Sluha dvou pánů. Režisér Roman Prorok zařadil na tento nosič jako bonus dokument o zákulisí inscenace. Využil v něm ukázek z prvního záznamu, který vznikl v roce 2000, a porovnal tehdejší podobu inscenace s tou současnou.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat