Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Ve věku 82 let zemřel Jiří Hanák, novinář a komentátor Lidových novin

Jiří Hanák foto: Lidovky.cz

Praha - V noci ze čtvrtka na pátek zemřel ve spánku po krátké těžké nemoci signatář Charty 77, český novinář a komentátor Lidových novin Jiří Hanák. Bylo mu 82 let. Hanák bývá označován za doyena českých sloupkařů. V roce 2005 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky, před pěti lety pak i novinářskou cenu Opus Vitae. Zprávu o úmrtí potvrdila webu Lidovky.cz rodina.
  8:35aktualizováno  9:21

Hanák se narodil 27. února 1938. Od roku 1967 pracoval jako redaktor časopisu Reportér, za normalizace se musel živit jako dělník. Někdejší člen komunistické strany z let 1963 a 1968 byl jedním ze signatářů Charty 77 a od ledna 1988 působil v samizdatových Lidových novinách, kde zůstal i poté, co se z nich stal legální deník.

Později stál u zrodu časopisu Týden, byl i redaktorem Svobodného slova. Mnoho let působil jako komentátor deníku Právo. V roce 2016 se po letech vrátil do Lidových novin, kde mu patřilo sobotní Poslední slovo.

„Odchod Jirky Hanáka je obrovskou ztrátou nejen pro čtenáře Lidových novin, jeho přátel a kolegy, ale i pro celou českou společnost. Považoval jsem ho za svého tvrdého, ale trpělivého učitele, začátkem devadesátých let jsem měl to štěstí sdílet s ním zhruba dva roky společnou kancelář v redakci Lidových novin na Národní třídě,“ uvedl ke smutné události šéfredaktor Lidových novin István Léko. 

O žánr novinových sloupků se zasloužil, když mu dal v obnovených Lidových novinách a později v Právu podobu politicky aktuálního, vtipného a historicky poučeného krátkého komentáře s fejetonistickým půvabem. 

„Byl jsem poctěn a dokonce dojat, když se mi po mém návratu do Lidových novin podařilo Jirku, který mi často dával otcovské rady, přemluvit, aby se vrátil také jako autor sobotního Posledního slova. Patřil do generace nesmírně vzdělaných, kulturních a nadaných novinářů, jejichž charakter zůstal vždy pevný, dával přednost duchovním hodnotám a nikdy nepodlehl volání divočiny,“ dodal Léko k výjimečné osobnosti české novinářské scény. 

Vybrané příspěvky Jiřího Hanáka v rubrice Poslední slovo:

Poslední slovo Jiřího Hanáka: Vyhledávači

Poslední slovo Jiřího Hanáka: Dluh

Poslední slovo Jiřího Hanáka: Z historie české opozice

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...