Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příliš pravidel věstí nástup stáří. Co mohou muži nosit po čtyřicítce?

Čekstajl

  6:45
Poučky, pravidla, návody. Těmi se různé fashion servery, módní blogy a lesklé časopisy jen hemží. Máte-li kulatější postavu, určitě nenoste: a následuje výčet zakázaných kousků. Nebo naopak, chcete-li zdůraznit svou kreativitu, určitě vám v šatníku nesmí chybět: zde se pak objeví řada více či méně zřejmých product placementů.

Johnny Depp foto: Shutterstock

Občas se podobná pravidla opřou i o vědečtější přístup. Třeba o nějakou studii o vnímání barev nebo anketu (a když je respondentů víc, označí se to za průzkum). Jeden takový nedávno Čekstajl objevil. Na vzorku dvou tisíc mužů, co přesáhli čtyřicítku, se zjišťovalo, co by správný muž po překročení této věkové hranice rozhodně neměl nosit.

Ze zločinů „po čtyřicítce“ vybíráme: mikina s kapucí, sportovní kalhoty ve městě, kšiltovka, kožená bunda, nejlépe v kombinaci s ultraúzkými džínami nebo naopak extrémně volnými kalhotami, bílé tenisky, fotbalová trička, trička se jmény kapel nebo třeba vtipné kravaty (rozuměj ty se zadkem Homera Simpsona).

Dilema odhalených nohou. Kam si muž může vzít kraťasy?

V podstatě až na drobné výjimky (kravata s Homerem je módním zločinem v jakémkoliv věku) jde v podstatě o seznam věcí, které říkají: „Nehrajte si na rebely kolem dvacítky, už na to nemáte věk.“ A právě to je problém podobných „absolutních“ rad. Dá se jim v zásadě přikývnout, ale když je začnete brát jednu po druhé a trochu je zkoumat, vždy vymyslíte nejen omluvitelnou příležitost, kdy je porušit, ale i jasný důkaz, že neplatí. Třeba bez mikiny s kapucí by asi nepřežil ani týden Brad Pitt, a ačkoliv jeho ukazatel věkového tachometru překročil už padesátku, nevypadá jako zamrzlý puberťák.

A co teprve Johnny Depp? Vzdychají po něm ženy po celém světě (a to přesto, že už léta působí trochu nemytě). A mimo kameru by bez kožené bundy a kalhot o tři čtyři čísla větší, než by bylo třeba, asi chodil nahý (což by fanynky zřejmě ocenily, i když bůhví kolik by jich zbylo). Pikantní na tom průzkumu je, že 42 procent respondentů je na svůj kritizovaný a špatný vkus hrdo.

Podobná pravidla samozřejmě platí i pro dámy. Čekstajl by třeba podepsal, že od určitého věku by se ženy měly vyhnout růžové. I když... jak kterému odstínu a jak kdo... a jsme u toho zase, pravidlo platí, ale jen někdy.

Brad Pitt na premiéře filmu Zloba - Královna černé magie v Hollywoodu

Znamená to jediné: rady jsou fajn vodítko, pravidla je občas třeba dodržovat důsledně (třeba při společenských akcích), ale někdy je třeba se na podobné poučky vykašlat a řídit se vlastním rozumem. Platí totiž, že stejně jako peníze vkus nezajistí, ani přesné dodržování módních návodů kýžený výsledek nepřinese.

Přísné dodržování pouček pak značí nedostatek odvahy, sebevědomí a vlastně starou duši, protože právě staří lidé mají pravidla a pravidelnost rádi (humbuku si užili dost). Takže nechat se svázat příkazy a zákazy v něčem tak nespoutaném, jako je móda, je v podstatě žádost o důchod.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!