Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lepší plat a dobrý pocit z práce. Děti zaměstnání rodičů nechtějí

Lepší plat a dobrý pocit z práce. Děti zaměstnání rodičů nechtějí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lepší plat a dobrý pocit z práce. Děti zaměstnání rodičů nechtějí | foto: Shutterstock

PRAHA Jen velmi málo dětí chce dělat stejnou práci jako jejich rodiče. Zároveň ale žáci na své rodiče dají při výběru střední nebo vysoké školy, odbornou pomoc školáci skoro nevyužívají. Ukázal to průzkum Národního ústavu pro vzdělávání. Při výběru školy studenti hledí hlavně na to, aby je výuka i práce bavila a aby měli šanci na dobrý plat.

"V případě žáků základních škol chce pouze okolo 8 procent z nich vykonávat stejnou profesi jako jejich otec a téměř 2,5 procenta jako jejich matka," uvedli autoři dotazníku. Z oslovených středoškoláků by 7,7 procenta žáků chtělo mít stejnou práci jako jejich otec a víc jak 3 procenta jako matka. V rodičovských stopách chtějí jít hlavně potomci vysokoškoláků, ale také řemeslníků, u nichž děti vidí výsledky práce na vlastní oči.

ČTĚTE TAKÉ:


Na názor rodičů ale děti hodně dají při výběru školy. Jejich rady využilo přes 80 procent žáků. Naproti tomu skoro 2 procenta školáků uvedlo, že jim k výběru střední školy rodiče nic neřekli. "Je nutné právě na tyto žáky zaměřovat pozornost výchovných-kariérových poradců na školách, neboť tito žáci nedostávají potřebné informace. U těchto žáků pak role kariérového poradce není pouze doplňkem rodinného rozhodovacího procesu při výběru školy, ale mnohdy je jediným zdrojem informací a poradenství, kterého se žákovi dostane," upozornil NÚV.

Málokdo ví o možnosti konzultace s poradcem

Průzkum ukázal, že na odborníky se žáci při výběru školy obracejí jen zřídka. Například k výchovnému poradci na škole zašlo jen pět procent dětí na základních školách a necelá tři procenta středoškoláků. Třetina žáků ani neví o fungování poradců na úřadu práce, v pedagogicko-psychologických poradnách či privátních psychologů.

Při hledání nejvhodnějšího vzdělání zvažují mladí lidé hlavně to, zda je bude škola i budoucí povolání bavit, zda je s daným vzděláním čeká dobrý plat a zda vybranou školu zvládnou. Stipendia nebo možnost odejít z domova není tak určující.

PSALI JSME:

"Pokud má být pomoc kariérového poradenství účinná, je nutné pracovat s rodinou a současně je nezbytné poskytovat co nejvíce informací prostřednictvím internetu, kde si je zájemci mají možnost vyhledat," konstatovaly autorky výzkumu.

Do dotazníku se v loňském roce zapojilo přes 1600 žáků základních a více než 900 žáků středních škol z několika krajů.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...