Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Šimpanzi si předávají informace jak likvidovat nastražené pasti

Šimpanz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz. | foto: Shutterstock

Šimpanzi z guinejských pralesů se naučili rozpoznat pasti, které na ně líčí lidé, a dokážou se jim vyhnout. Zjistili to vědci z kjótského ústavu pro výzkum primátů.

Podle nich šimpanzi v guinejské oblasti Bossou pasti aktivně hledají a umí je zneškodnit, aniž se do nich chytí. Odborník na primáty Gaku Ohaši a profesor Tecuro Macuzawa na to přišli náhodou během pozorování šimpanzů.

Při studiu tohoto živočišného druhu přírodovědci v západní i východní Africe nacházejí jedince se zraněním způsobeným drátěnými oky a také zvířata, která v pastech uvíznou a uhynou. V Bossou bylo ale těchto případů velmi málo, i když tam šimpanzi žijí poblíž obydlených oblastí a lidé tam na ně pasti běžně líčí.

Ohaši a Macuzawa při svém pozorování viděli skupinu pěti šimpanzích samců při likvidaci pastí. Typická léčka používaná v oblasti Bossou se skládá z drátěného oka napojeného lýkovým provazem na ohnutý kmen mladého stromku.

Ten zajišťuje napětí provazu a jakmile zvíře okem projde, oko se stáhne kolem jeho krku nebo nohy. Takové pasti většinou lapenou zvěř těžce poraní.

Šimpanzi v Bossou se naučili lovce přelstít a pasti zneškodnit. "Zřejmě chápou, která z jejich částí je nebezpečná a která nikoli," sdělil Ohaši serveru BBC.

V článku zveřejněném časopisem Primates s kolegou popsal šest případů manipulace šimpanzů s léčkou. Ve většině z nich šimpanzi uchopili do předních končetin hůl a prudce s ní třásli, dokud past nezničili. Před tím se ale kmínku zkušebně jenom lehce dotýkali. Ve všech případech se vyhnuli nebezpečné části léčky, tedy drátěnému oku.

"Překvapilo nás to. Je to první případ, kdy šimpanzi zničili past, aniž se zranili," řekl Ohaši. Poukázal také na to, že v případě pastí se šimpanzi neučili pokusem a omylem jako obvykle. Když se například učí rozbíjet ořechy, použijí nejdřív bez úspěchu vlastní dlaň. Pak se snaží plod položený na tvrdém podkladu rozbít úderem kamenu, ale často minou. Omyl v případě pasti by byl fatální. "Šimpanzi se zřejmě dokážou učit i jiným způsobem než pokusem a omylem," řekl Ohaši.

Vědci se domnívají, že šimpanzi pasti dlouho pozorují a informaci si předávají. V jednom případě sledoval mladý samec, jak dospělý past zneškodnil a až pak se jí sám dotkl.

Zatím ale nic nevysvětluje fakt, že v jiných oblastech, kde lidé na zvířata také pasti líčí, se šimpanzi přelstít člověka nenaučili.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...