Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Západočeská univerzita má nový výzkumný komplex, míří na technologie

Slavnostní otevření nové budovy výzkumného centra NTIS a nových výukových... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní otevření nové budovy výzkumného centra NTIS a nových výukových... | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PLZEŇ Své největší vědecké centrum zaměřené na kybernetiku, matematiku a fyziku otevřela v sobotu v Plzni Západočeská univerzita. Evropské centrum excelence NTIS (Nové technologie pro informační společnost) spolu s novými výukovými prostory fakulty aplikovaných věd přišly včetně vybavení na 1,355 miliardy korun, téměř 80 procent dal evropský program Výzkum a vývoj pro inovace.

Pro univerzitu je příležitostí zařadit se mezi evropskou špičku výzkumu a vývoje, sdělila rektorka Ilona Mauritzová. Jde o jedno ze čtyř nových výzkumných a vývojových kapacit univerzity; dvě už jsou dokončené.

Výzkum aplikovaných věd

Jen stavba budovy se vzájemně propojenými křídly stála 533 milionů Kč. Na ploše 23 000 metrů čtverečních bude pracovat téměř 500 zaměstnanců, z toho 270 výzkumníků. Celkové výdaje projektu NTIS činí přibližně jednu miliardu korun, z toho evropská dotace 758 milionů Kč. Náklady Centra technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu jsou 355 milionů Kč, dotace EU činí 306 milionů Kč. Komplex, jehož součástí je parkování pro 155 aut, je jednou z největších investic univerzity.

"Evropské centrum excelence NTIS je vlajkovou lodí výzkumu fakulty aplikovaných věd. Otevírá prostor pro širokou mezinárodní spolupráci. Výzkum nachází konkrétní využití v průmyslových podnicích nejen v celé ČR i zahraničí," uvedla rektorka.

Stroje zde budou v lednu

Areál je součástí univerzitního kampusu na Borských polích. Ve větším šestipodlažním křídle NTIS bude pracovat 270 vědců a výzkumníků zaměřených na kybernetiku, informační a komunikační technologie, odborníci na mechaniku, fyziku, matematici a geomatikové. Naplno zahájí činnost od ledna 2015, až tam budou všechny přístroje a technologie.

Do druhého čtyřpodlažního křídla budovy, tedy Centra technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu, se už v létě přestěhovaly všechny kanceláře, učebny a laboratoře fakulty a od letošního akademického roku ho budou využívat studenti a učitelé. Podle ředitele centra Pavla Nováka budou v nové budově pro studenty i veřejnost moderně vybavené konferenční sály s celkovou kapacitou až 400 lidí.

Zkoumají zde i vesmír

V NTIS pracují výzkumníci v pěti kooperujících programech. Jde o automatické řízení strojů a procesů, informační technologie, výzkum a vývoj nových inteligentních materiálů, výzkum a vývoj nových tenkovrstvých materiálů a plazmových zdrojů, matematické modelování a zpracování a aplikace prostorových dat. Tito výzkumníci například spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou a podílejí se na budování evropského navigačního družicového systému Galileo.

Fakulta aplikovaných věd se 1300 studenty je vědecky nejúspěšnější z devíti fakult Západočeské univerzity. Byla založena v roce 1990. "Poprvé se dostáváme do budovy, která byla postavena speciálně pro nás," řekl děkan Miroslav Lávička. Chce mít vyšší objem smluvního výzkumu a mezinárodních grantů a také více zahraničních studentů, vědců a výzkumníků.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!