Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Život na Marsu? Po deseti letech našla sonda Opportunity stopy vody

Robotické vozítko Opportunity na Marsu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotické vozítko Opportunity na Marsu | foto: NASA

WASHINGTON Americká sonda Opportunity, která setrvává na planetě Mars nejdéle ze všech vesmírných výzkumných strojů, našla na této planetě důkazy o někdejší přítomnosti vody. Objev učiněný touto sondou tak podpořil teorie o tom, že na Marsu kdysi mohly být podmínky pro existenci života, uvedla agentura Reuters.

Vědci si v sobotu připomenou desáté výročí dne, kdy Opportunity dosedla na povrch planety.

Vozítko Opportunity, které původně mělo stejně jako sesterská sonda Spirit na Marsu sloužit pouhé tři měsíce, již přesluhuje desátý rok, což se podepsalo na jeho stavu. Jedno z jeho šesti kol a dva důležité nástroje vypověděly službu již před dlouhou dobou.

Elektronická paměť občas vykazuje příznaky "digitální sklerózy" a jeden ze spojů vozítka je již notně vetchý, avšak sonda stále na Zemi posílá obrázky z rudé planety. "Nikdo nikdy nečekal, že po deseti letech bude sonda zkoumající Mars stále pracovat, a to produktivně," řekl manažer projektu John Callas.

Hlavním cílem vesmírné agentury SAE bude připravit misi na Mars v roce 2021...

Nový objev se podle vědců shoduje s nálezem, který na opačné straně Marsu učinila předloni novější sonda Curiosity. Tento výzkumný stroj vybavený chemickou laboratoří narazil na stopy pitné vody. Opportunity nyní díky analýze vzorků hornin obsahujících vodu dospěla ke stejnému závěru: kromě mnoha míst, kde byla na Marsu přítomna pro život nevhodná voda, se na planetě nacházela i tekutina umožňující existenci života podobného tomu na Zemi.

Tato voda však z planety zmizela před stamiliony let. "Většina aktivity na Marsu, co se týče obyvatelnosti a vody, se soustředila přibližně do první miliardy let," objasnil jeden z hlavních vědců projektu Opportunity Steve Squyers. Mars poté vyschl, k čemuž podle vědců došlo před zhruba třemi miliardami let.

První úspěšné přistání na Marsu se 20. července 1976 podařilo americké sondě Viking 1, jež pak šest let pozorovala a zkoumala povrch. Její rekord v délce pobytu na této planetě překonala až v roce 2010 právě Opportunity.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!