Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Život na Marsu? Po deseti letech našla sonda Opportunity stopy vody

Robotické vozítko Opportunity na Marsu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotické vozítko Opportunity na Marsu | foto: NASA

WASHINGTON Americká sonda Opportunity, která setrvává na planetě Mars nejdéle ze všech vesmírných výzkumných strojů, našla na této planetě důkazy o někdejší přítomnosti vody. Objev učiněný touto sondou tak podpořil teorie o tom, že na Marsu kdysi mohly být podmínky pro existenci života, uvedla agentura Reuters.

Vědci si v sobotu připomenou desáté výročí dne, kdy Opportunity dosedla na povrch planety.

Vozítko Opportunity, které původně mělo stejně jako sesterská sonda Spirit na Marsu sloužit pouhé tři měsíce, již přesluhuje desátý rok, což se podepsalo na jeho stavu. Jedno z jeho šesti kol a dva důležité nástroje vypověděly službu již před dlouhou dobou.

Elektronická paměť občas vykazuje příznaky "digitální sklerózy" a jeden ze spojů vozítka je již notně vetchý, avšak sonda stále na Zemi posílá obrázky z rudé planety. "Nikdo nikdy nečekal, že po deseti letech bude sonda zkoumající Mars stále pracovat, a to produktivně," řekl manažer projektu John Callas.

Hlavním cílem vesmírné agentury SAE bude připravit misi na Mars v roce 2021...

Nový objev se podle vědců shoduje s nálezem, který na opačné straně Marsu učinila předloni novější sonda Curiosity. Tento výzkumný stroj vybavený chemickou laboratoří narazil na stopy pitné vody. Opportunity nyní díky analýze vzorků hornin obsahujících vodu dospěla ke stejnému závěru: kromě mnoha míst, kde byla na Marsu přítomna pro život nevhodná voda, se na planetě nacházela i tekutina umožňující existenci života podobného tomu na Zemi.

Tato voda však z planety zmizela před stamiliony let. "Většina aktivity na Marsu, co se týče obyvatelnosti a vody, se soustředila přibližně do první miliardy let," objasnil jeden z hlavních vědců projektu Opportunity Steve Squyers. Mars poté vyschl, k čemuž podle vědců došlo před zhruba třemi miliardami let.

První úspěšné přistání na Marsu se 20. července 1976 podařilo americké sondě Viking 1, jež pak šest let pozorovala a zkoumala povrch. Její rekord v délce pobytu na této planetě překonala až v roce 2010 právě Opportunity.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...