2. dubna 2017 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britský realitní magnát nechce pronajímat byty ‚barevným lidem‘. Kvůli zápachu kari

Britský realitní magnát Fergus Wilson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský realitní magnát Fergus Wilson. | foto: youtube.com/Financial Times

Jeden z největších britských pronajímatelů bytů ze seznamu svých nájemců vyškrtl „barevné lidi“. Důvodem tohoto rozhodnutí je, že byty, ve kterých bydleli „barevní“ nájemníci, „zapáchají po kari“. Obzvlášť ho rozčílil odér, který zůstával v kobercích.

Fergus Wilson je realitní magnát, který k roku 2016 vlastnil byty celkem za zhruba 250 milionů liber (téměř osm miliard korun). Dle jeho vlastních slov, nejčastější nájemníci v jeho bytech jsou imigranti z východní Evropy, kteří dělají převážně manuální práci, ale mají hotovost. S těmi Wilson nemá problém.

V březnu se ale nechal slyšet, že po násilnících, kuřácích, rodinách s dětmi, lidech s žárlivými partnery a vlastnících zvířat, zakazuje pronajímání bytů i „barevným lidem“ - těmi myslí lidi především z Asie. Devětašedesátiletému Wilsonovi nejvíc vadí zápach kari, který podle něj v bytech zůstává.

„Upřímně řečeno, začínáme být přehlceni barevnými lidmi. Problém vězí v konkrétním typu barevných lidí - v těch, co jedí kari. Zůstává to potom hlavně v kobercích,“ řekl Wilson listu The Sun.

„Víte, musíte ty koberce ošetřovat chemickými prostředky, abyste se zbavili toho zápachu. V extrémních případech musíte nechat koberce vyměnit,“ dodal Wilson.

Wilsonovo rozhodnutí popudilo britské aktivisty a pracovníky sociálně orientovaných organizací. „Zkrátka nemůžete s lidmi takhle zacházet a zakazovat jim někde bydlet kvůli tomu, jakou mají barvu kůže,“ sdělil listu The Telegraph mluvčí organizace Hope Not Hate (Naděje, ne nenávist).

Rozhodnutí Ferguse Wilsona může mít ještě soudní dohru. „V naší společnosti stále zůstává hluboká nerovnost (...) a tyto výroky ukazují proč,“ sdělila ředitelka Equality and Human Rights Organization (Organizace pro rovnost a lidská práva) Rebecca Hilsenrathová. „Věc prošetříme a budeme pana Wilsona žádat o vysvětlení. Pokud nás nepřesvědčí, že neporušuje zákony, budeme to řešit soudní cestou,“ dodává.

Lidovky.cz

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.