29. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Halloween nebude dost dýní, obávají se Britové

Dýně - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dýně - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Před letošním svátkem Halloween, k němuž neodmyslitelně patří rozsvícené vydlabané dýně, hrozí nedostatek této zeleniny, varují britští zemědělci.

Kvůli špatnému letnímu počasí bude úroda o pětinu nižší a mnoho tykví je stále ještě zelených, napsal na svých internetových stránkách The Daily Telegraph.

Pěstitelé z hrabství Lincolnshire na východě Anglie se nyní snaží co nejvíce dýní sklidit před tím, než přijdou mrazíky a poničí další část úrody. "Je to strašné, dýně nemají rády vlhko a chladno, a právě takové počasí bylo celé léto," řekl listu David Bowman, jehož firma se chlubí, že je největším pěstitelem dýní v Evropě. Dodal, že dvě pětiny tykví jsou stále zelené. "Sklizeň je o deset dní opožděná a vypadá to, že letos před Halloweenem bude dýní nedostatek," tvrdí Bowman.

Dvoumetrová oranžová pyramida z dýní.

Většina dýní, které se prodají v Británii, končí jako vydlabané svítilny, jimiž si lidé 31. října na Halloween zdobí své příbytky. Letos na podzim se ale spotřebitelé musejí připravit na to, že tykve, které mají na svátek úzce spjatý s tradicemi starých Keltů zářit do tmy, budou menší, spíše žluté než oranžové a že jich na trhu bude méně, a tím pádem budou dražší.

Lidovky.cz