Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi si oblíbili adventní trhy v cizině, jezdí ale bez pojištění

Magazín

  5:52
PRAHA - Téměř 40 procent Čechů podle průzkumu společnosti NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu nemá cestovní pojištění, když jede na jeden den na adventní trhy do zahraničí. Na předvánoční trhy do ciziny přitom občas jezdí až třetina Čechů, každoročně pak každý desátý, vyplývá z průzkumu.

Plovoucí adventní trhy v Německu foto: Weihnachtsmarkt Vilshofen

Nejraději jezdí Češi podle cestovní agentury Invia na vánoční trhy do Drážďan či Vídně, oblíbenými se stávají i trhy v Paříži, Krakově nebo Záhřebu. Ten třikrát zvítězil v anketě o nejlepší vánoční trhy v Evropě.

Adventním kalendářem je v německé Míšni celá budova radnice

Podle marketingového manažera pojišťovny Vlastimila Divokého lidé spoléhají často jen na Evropský průkaz zdravotního pojištění, takzvanou EHIC kartu. Tento typ pojištění ale neobsahuje asistenční službu ani převoz zpět do Česka a nelze ji uplatnit v soukromých klinikách. Problém nastává podle Divokého i tehdy, pokud se způsobí škoda třetí osobě nebo v případě krádeží osobních věcí a majetku.

Na vánoční trhy se zaměřil i průzkum mBank, který uskutečnila agentura STEM/MARK. Vyplynulo z něj, že Čechy na nich láká vánoční atmosféra a možnost spojit návštěvu vánočního trhu s poznáváním daného města. Více než dvě třetiny dotázaných v průzkumu navštěvují i tamní kamenné obchody.´

Stoupající zájem o zájezdy na adventní trhy potvrzuje v meziročním srovnání i portál Slevomat, letos jich zatím prodal téměř 17 tisíc. Cíleně organizované zájezdy vycházejí podle informací portálu levněji než průměrná zpáteční jízdenka autobusem či vlakem.

„Nejžádanější jsou u zákazníků Drážďany. Nejenže jsou tamní vánoční trhy vyhlášené a časově dobře dostupné, ale Češi tam jezdí za levnými nákupy. V Drážďanech je totiž možné například najít pobočku velice oblíbeného Primarku a dalších butiků, které na českém trhu nejsou,“ uvedla ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková. K nákupům podle ní lákají i výhodnější ceny.

Autor: