Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

České hrady a zámky se znovu otevírají návštěvníkům. Prohlédněte si ty, které mají v největší oblibě filmaři

Magazín

  18:15
Praha - Tento týden v pondělí se začaly společně se zlepšující se epidemiologickou situací v Česku zpřístupňovat návštěvníkům i některé hrady a zámky, další vlna jejich rozvolňování pak proběhne opět v pondělí. Připomeňte si ty, které nejvíce zazářily v českých i zahraničních filmech. Vybírali jsme pro vás z více jak stovky historických usedlostí, které jsou ve vlastnictví českého státu a pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ).

Tři mušketýři: Zámek Ploskovice foto: TV Prima

Zámek Žleby

Hrad Žleby byl postaven ve 13. století rodem Lichtenburků, během 19. století prošel přestavbou na novogotický zámek. V roce 1945 byl zámek zestátněn na základě dekretu prezidenta republiky. Točila se zde například pohádka O Šípkové Růžence z roku 2006 v režii Zdeňka Zelenky, která je specifická svými zveršovanými dialogy, pohádka Tři bratři Jana Svěráka či Nejkrásnější hádanka od Zdeňka Trošky.

Zámek Žleby

Zámek Sychrov

Zámek byl na sklonku 17. století postaven v barokním stylu, následně ve století devatenáctém byl přestavěn nejprve do novoklasicistní, a poté do novogotické podoby. Po druhé světové válce byl majetek knížecího rodu Rohanů zkonfiskován československým státem. Natáčela se zde pohádka Zlatovláska, která debutovala v roce 1973, dále například Nesmrtelná Teta Zdeňka Zelenky, Troškova Nejkrásnější hádanka či Tmavomodrý svět Jana Svěráka. Ze zahraniční produkce pak třeba seriál Carnival Row či Tři mušketýři a ze zahraničních reklam pak například ta na bylinný likér Jägermeister z roku 2012.

Zámek Sychrov

Invalidovna v Praze

Invalidovna v Praze byla projektována podle vzoru pařížské Invalidovny v letech 1731–1737, zhotovena byla však pouze jedna devítina původního plánu. Patří mezi nejvýznamnější stavby českého barokního velikána Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Invalidovna zazářila v Ostře sledovaných vlacích Jiřího Menzela, Formanově Amadeovi či dokonce v americkém snímku o pekelném superhrdinovi Hellboyovi. Scény se zde natáčely například i pro Gympl, snímek Rašín či Anthropoid o útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Invalidovna v Praze.

Křivoklát

Hrad byl založen nejspíše okolo roku 1230, v roce 1471 nechal hrad tehdejší král Vladislav II. Jagellonský pozdně goticky přestavět. Po 1. světové válce zde panuje nucená správa a v roce 1929 Max Egon II. Fürstenberg Křivoklát československému státu prodal za 118,5 milionů korun. V roce 1989 byl zapsán na seznam národních kulturních památek ČR. Hrad můžete spatřit v klasikách jako jsou pohádky Jak se budí princezny, Anděl páně či Tři veteráni. Dále také například ve snímku Noc na Karlštejně.

Křivoklát

Točník

Již ve 14. století zde stál malý lovecký hrádek, ale až po roce 1395 díky Václavu IV. na tomto místě vzniká sídelní hrad českého a římského krále. Od 18. století pak láká zřícenina návštěvníky. Od roku 1953 vlastní hrad český stát, Národní památkový ústav jej spravuje od roku 2001. Točil se zde například historicko-dramatický snímek Bathory slovenského režiséra Juraje Jakubiska, dále také Kytice v podání F. A. Brabce či třeba dvoudílný kanadský film Johanka z Arku, V roce 2007 na Točníku točila Angelina Jolie scény z filmu Wanted.

Hrad Točník. Cesta k němu strmě stoupá.

Hrad Švihov

Gotický hrad Švihov vznikl na konci 15. století, po třicetileté válce měl být srovnán se zemí, ale zachránil jej šlechtický rod Černínů. Po druhé světové válce připadl státu a na jeho záchraně se podílel významný architekt Břetislav Štorm. Točily se zde slavné Tři oříšky pro Popelku či trojdílný televizní film režiséra Jiřího Svobody z roku 2015 s názvem Jan Hus. Hrad byl využit i pro scény ze seriálu Tři mušketýři, který pochází z britské produkce.

hrad Švihov

Zámek Ploskovice

První zmínka o opevněné tvrzi pochází z roku 1278, barokní podobu s čtvercovým půdorysem zámek dostal v 17. století. Od roku 1849 se stal letním sídlem rakouského císaře Ferdinanda I. Habsburského, po roce 1918 zámek sloužil jako letní sídlo československého ministra zahraničních věcí. Natáčely se zde třeba filmy jako Princ a Večernice či Jezerní královna od Václava Vorlíčka, Panna a netvor Juraje Herze či Amadeus Miloše Formana.

Tři mušketýři: Zámek Ploskovice

Autor:
Témata: Domov - geneea

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!