Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chillibraní láká v Brně na pálivé pokrmy a kuchařské show

Chilli papričky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chilli papričky. | foto: Shutterstock

BRNO Netradiční festival Chillibraní popáté nabídne v Brně přehlídku pálivých pokrmů, tentokrát spolu s uměním michelinského kuchaře Oldřicha Sahajdáka. Organizátoři přidali více kuchařských show a celou akci zakončí koncert Xaviera Baumaxy, řekla mluvčí festivalu Jana Vlčková. Součástí přehlídky, na kterou loni zavítalo přes 4000 lidí, je mistrovství v pojídání pálivého jídla. Festival se uskuteční 3. září na koupališti Riviéra.

Své kulinářské umění s použitím chilli představí šestice předních kuchařů. Například netradiční koření a možnosti použití předvede David Jurásek a po loňském úspěchu znovu uvaří Petr Ocknecht, jenž se zabývá hmyzí kuchyní.

Vrcholem programu bude soutěž v pojídání pálivého jídla s názvem Chilližrout 2016. Letos se jí zúčastní 50 soutěžících včetně loňského vítěze Petra Holešínského. „Začíná se omáčkami, pokračuje čerstvými chilli papričkami a na závěr jsou přichystané extrakty,“ řekla Vlčková. Na soutěžící čeká až 15 kol ochutnávek.

Nově festival nabídne kromě pálivých jídel a koření i různé druhy piva z malých pivovarů. „Rozhodli jsme se podpořit malé pivovary, aby se mohly prezentovat a aby naši návštěvníci mohli ochutnat kvalitní a trochu jiná piva, než na jaká jsou zvyklí,“ uvedl ředitel festivalu Petr Klemeš.

Chillibraní je podle pořadatelů největším festivalem pálivého jídla v Evropě a každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Od loňského roku spolupracuje s organizací Dejme dětem šanci, které věnuje pět procent z každé vstupenky na studium osmnáctileté Michaely Nezhybové, která většinu dětství žila v dětském domově.

V září se v Brně uskuteční i další festivaly jídla, které se v posledních letech těší velké oblibě. Rybí speciality nabídnou kuchaři na Slavnostech moře 3. a 4. září na Kraví hoře, o týden později se uskuteční Industra Food Fest. „Chystáme průřez světovými kuchyněmi od klasické české přes americkou a asijskou. Nachystané budou i stánky s bezlepkovými nebo veganskými pokrmy,“ řekl Zdeněk Gric z pořádající Industry.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...