Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chillibraní láká v Brně na pálivé pokrmy a kuchařské show

Magazín

  6:30
BRNO - Netradiční festival Chillibraní popáté nabídne v Brně přehlídku pálivých pokrmů, tentokrát spolu s uměním michelinského kuchaře Oldřicha Sahajdáka. Organizátoři přidali více kuchařských show a celou akci zakončí koncert Xaviera Baumaxy, řekla mluvčí festivalu Jana Vlčková. Součástí přehlídky, na kterou loni zavítalo přes 4000 lidí, je mistrovství v pojídání pálivého jídla. Festival se uskuteční 3. září na koupališti Riviéra.

Chilli papričky. foto: Shutterstock

Své kulinářské umění s použitím chilli představí šestice předních kuchařů. Například netradiční koření a možnosti použití předvede David Jurásek a po loňském úspěchu znovu uvaří Petr Ocknecht, jenž se zabývá hmyzí kuchyní.

Vrcholem programu bude soutěž v pojídání pálivého jídla s názvem Chilližrout 2016. Letos se jí zúčastní 50 soutěžících včetně loňského vítěze Petra Holešínského. „Začíná se omáčkami, pokračuje čerstvými chilli papričkami a na závěr jsou přichystané extrakty,“ řekla Vlčková. Na soutěžící čeká až 15 kol ochutnávek.

Čím víc chilli paprička pálí, tím je vůně i chuť lepší, říká šéfkuchař

Nově festival nabídne kromě pálivých jídel a koření i různé druhy piva z malých pivovarů. „Rozhodli jsme se podpořit malé pivovary, aby se mohly prezentovat a aby naši návštěvníci mohli ochutnat kvalitní a trochu jiná piva, než na jaká jsou zvyklí,“ uvedl ředitel festivalu Petr Klemeš.

Chillibraní je podle pořadatelů největším festivalem pálivého jídla v Evropě a každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Od loňského roku spolupracuje s organizací Dejme dětem šanci, které věnuje pět procent z každé vstupenky na studium osmnáctileté Michaely Nezhybové, která většinu dětství žila v dětském domově.

V září se v Brně uskuteční i další festivaly jídla, které se v posledních letech těší velké oblibě. Rybí speciality nabídnou kuchaři na Slavnostech moře 3. a 4. září na Kraví hoře, o týden později se uskuteční Industra Food Fest. „Chystáme průřez světovými kuchyněmi od klasické české přes americkou a asijskou. Nachystané budou i stánky s bezlepkovými nebo veganskými pokrmy,“ řekl Zdeněk Gric z pořádající Industry.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...