4. září 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pálivé burgery a kuchařské show táhly. Festival Chillibraní navštívily tisíce lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Žebírka s chilli papričkou a pažitkou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žebírka s chilli papričkou a pažitkou - ilustrační foto. | foto: Dagmar Heřtová

BRNO Netradiční festival Chillibraní na brněnském koupališti Riviéra popáté nabídl přehlídku pálivých pokrmů, popíjelo se však i chilli pivo. Mluvčí festivalu Jana Vlčková řekla, že během několika hodin od zahájení dorazilo necelých 6000 lidí. Akci ve večerních hodinách zakončí koncert Xaviera Baumaxy a ohnivá show. Loni na festival zavítalo přes 4000 lidí.

Návštěvníky zaujalo z odpoledního programu podle Vlčkové především kulinářské umění šestice předních kuchařů, kteří vařili s použitím chilli. Například Přemek Forejt s Janou Bilíkovou předvedli kulinářskou show naruby, jejím výsledkem byly například pálivé dezerty nebo rýžová zmrzlina. Petr Ocknecht zase uvařil pochoutky z hmyzu. Své umění předvedl i michelinský kuchař Oldřich Sahajdák.

„Návštěvníci především v prvních řadách rádi ochutnali, ochutnávat se tu však dalo i jídlo ze stánků, například pálivé burgry nebo chilli pivo,“ řekla Vlčková.

Nově festival nabídl kromě pálivých jídel a koření i právě různé druhy piva z malých pivovarů. „Rozhodli jsme se podpořit malé pivovary, aby naši návštěvníci mohli ochutnat kvalitní a trochu jiná piva, než na jaká jsou zvyklí,“ vysvětlil ředitel festivalu Petr Klemeš. Lidé se také poprvé na festivalu mohli i vykoupat, bazény zůstaly díky přízni počasí napuštěné.

Vrcholem programu byla podvečerní soutěž v pojídání pálivého jídla s názvem Chilližrout 2016. Letos se jí zúčastnilo pět desítek soutěžících včetně loňského vítěze Petra Holešínského. „Začínalo se omáčkami, pokračovalo čerstvými chilli papričkami a na závěr byly přichystané extrakty,“ řekla Vlčková. Na soutěžící čekalo 15 kol ochutnávek.

Chillibraní je podle pořadatelů největším festivalem pálivého jídla v Evropě a každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Od loňského roku spolupracuje s organizací Dejme dětem šanci, které věnuje pět procent z každé vstupenky na studium osmnáctileté Michaely Nezhybové, která většinu dětství žila v dětském domově.

ČTK
  • 0Diskuse

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na Lidovky.cz