Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pálivé burgery a kuchařské show táhly. Festival Chillibraní navštívily tisíce lidí

Žebírka s chilli papričkou a pažitkou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žebírka s chilli papričkou a pažitkou - ilustrační foto. | foto: Dagmar Heřtová

BRNO Netradiční festival Chillibraní na brněnském koupališti Riviéra popáté nabídl přehlídku pálivých pokrmů, popíjelo se však i chilli pivo. Mluvčí festivalu Jana Vlčková řekla, že během několika hodin od zahájení dorazilo necelých 6000 lidí. Akci ve večerních hodinách zakončí koncert Xaviera Baumaxy a ohnivá show. Loni na festival zavítalo přes 4000 lidí.

Návštěvníky zaujalo z odpoledního programu podle Vlčkové především kulinářské umění šestice předních kuchařů, kteří vařili s použitím chilli. Například Přemek Forejt s Janou Bilíkovou předvedli kulinářskou show naruby, jejím výsledkem byly například pálivé dezerty nebo rýžová zmrzlina. Petr Ocknecht zase uvařil pochoutky z hmyzu. Své umění předvedl i michelinský kuchař Oldřich Sahajdák.

„Návštěvníci především v prvních řadách rádi ochutnali, ochutnávat se tu však dalo i jídlo ze stánků, například pálivé burgry nebo chilli pivo,“ řekla Vlčková.

Nově festival nabídl kromě pálivých jídel a koření i právě různé druhy piva z malých pivovarů. „Rozhodli jsme se podpořit malé pivovary, aby naši návštěvníci mohli ochutnat kvalitní a trochu jiná piva, než na jaká jsou zvyklí,“ vysvětlil ředitel festivalu Petr Klemeš. Lidé se také poprvé na festivalu mohli i vykoupat, bazény zůstaly díky přízni počasí napuštěné.

Vrcholem programu byla podvečerní soutěž v pojídání pálivého jídla s názvem Chilližrout 2016. Letos se jí zúčastnilo pět desítek soutěžících včetně loňského vítěze Petra Holešínského. „Začínalo se omáčkami, pokračovalo čerstvými chilli papričkami a na závěr byly přichystané extrakty,“ řekla Vlčková. Na soutěžící čekalo 15 kol ochutnávek.

Chillibraní je podle pořadatelů největším festivalem pálivého jídla v Evropě a každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Od loňského roku spolupracuje s organizací Dejme dětem šanci, které věnuje pět procent z každé vstupenky na studium osmnáctileté Michaely Nezhybové, která většinu dětství žila v dětském domově.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Žebírka s chilli papričkou a pažitkou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Žebírka s chilli papričkou a pažitkou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Žebírka s chilli papričkou a pažitkou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

STAPO mechanizace s.r.o.
Automechanik

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha
nabízený plat: 15 000 - 25 000 Kč