Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pálivé burgery a kuchařské show táhly. Festival Chillibraní navštívily tisíce lidí

Magazín

  7:00
BRNO - Netradiční festival Chillibraní na brněnském koupališti Riviéra popáté nabídl přehlídku pálivých pokrmů, popíjelo se však i chilli pivo. Mluvčí festivalu Jana Vlčková řekla, že během několika hodin od zahájení dorazilo necelých 6000 lidí. Akci ve večerních hodinách zakončí koncert Xaviera Baumaxy a ohnivá show. Loni na festival zavítalo přes 4000 lidí.

Žebírka s chilli papričkou a pažitkou - ilustrační foto. foto: Dagmar Heřtová

Návštěvníky zaujalo z odpoledního programu podle Vlčkové především kulinářské umění šestice předních kuchařů, kteří vařili s použitím chilli. Například Přemek Forejt s Janou Bilíkovou předvedli kulinářskou show naruby, jejím výsledkem byly například pálivé dezerty nebo rýžová zmrzlina. Petr Ocknecht zase uvařil pochoutky z hmyzu. Své umění předvedl i michelinský kuchař Oldřich Sahajdák.

Chillibraní láká v Brně na pálivé pokrmy a kuchařské show

„Návštěvníci především v prvních řadách rádi ochutnali, ochutnávat se tu však dalo i jídlo ze stánků, například pálivé burgry nebo chilli pivo,“ řekla Vlčková.

Nově festival nabídl kromě pálivých jídel a koření i právě různé druhy piva z malých pivovarů. „Rozhodli jsme se podpořit malé pivovary, aby naši návštěvníci mohli ochutnat kvalitní a trochu jiná piva, než na jaká jsou zvyklí,“ vysvětlil ředitel festivalu Petr Klemeš. Lidé se také poprvé na festivalu mohli i vykoupat, bazény zůstaly díky přízni počasí napuštěné.

Vrcholem programu byla podvečerní soutěž v pojídání pálivého jídla s názvem Chilližrout 2016. Letos se jí zúčastnilo pět desítek soutěžících včetně loňského vítěze Petra Holešínského. „Začínalo se omáčkami, pokračovalo čerstvými chilli papričkami a na závěr byly přichystané extrakty,“ řekla Vlčková. Na soutěžící čekalo 15 kol ochutnávek.

Chillibraní je podle pořadatelů největším festivalem pálivého jídla v Evropě a každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Od loňského roku spolupracuje s organizací Dejme dětem šanci, které věnuje pět procent z každé vstupenky na studium osmnáctileté Michaely Nezhybové, která většinu dětství žila v dětském domově.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat