28. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mohu řídit? BESIP vytvořil alkoholovou kalkulačku

Žena s alkoholem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena s alkoholem (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA BESIP pro řidiče připravil novou aplikaci, která umožňuje alespoň zhruba stanovit dobu vystřízlivění. Program je určen pro chytré mobilní telefony s operačním systémem Android, řidiči jej mohou využít například při návratu z novoročních oslav pro orientační zjištění množství zbytkového alkoholu v krvi.

Interaktivní "alkohol kalkulačku" je možné stáhnout z webu zdarma, sdělil šéf oddělení BESIP Roman Budský. Pro uživatele telefonů od společnosti Apple však bude aplikaci možné stáhnout až v lednu.

ČTĚTE TAKÉ:


Kalkulačka díky vložení údajů o druhu vypitého alkoholu a jeho množství umožní alespoň rámcově stanovit dobu vystřízlivění. "Výpočet je samozřejmě pouze orientační, množství zbytkového alkoholu v krvi se u různých osob liší," upozornil Budský. Podle něho je třeba počítat nejen s promile v krvi, ale také s únavou organismu. Po "středním zatížení alkoholem" trvá podle odborníků zhruba 2 až 3 dny, než se tělo zotaví, podotkl šéf BESIP.

Nová aplikace pomůže určit dobu střízlivění.

Nová aplikace pomůže určit dobu střízlivění.

Podle Budského se riziko nehody při hladině 0,8 promile alkoholu v krvi zvyšuje proti střízlivému stavu téměř třikrát, při hodnotě o 0,7 vyšší je dvaadvacetinásobné. "Současně je však řidič vystaven dvousetnásobně většímu riziku účasti na smrtelné dopravní nehodě," dodal.

Lidovky.cz, ČTK