Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Názor matky: V šesti letech příliš malí na školu?

Děti - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zjistila jsem, že v Česku se šíří nová epidemie – jmenuje se odklad školní docházky. Díky ní bude náš Kryštof v šesti letech patřit ve třídě k nejmladším.
  6:38

Je to neuvěřitelné, že náš Kryštůfek, po jehož narození jsem si začala vést tento deník matky, už půjde do školy. Stane se tak součástí systému a nám rodičům přibudou starosti. Kolegyně v práci tvrdily, že tak prý končí veškerá „pohoda“….

První třída je prostě velký mezník v životě dětí. Po školce, kterou Kryštof odchodil v Německu, absolvuje první třídu v Česku. Už tak to pro něj bude velká změna, proto jsme pečlivě vybírali školu. Nakonec jsme šli cestou nejmenšího odporu a Kryštof nastoupí do základky s rozšířenou výukou jazyků, kterou má pět minut od domu.

Náš předškolák v létě oslaví 6 let, takže v den nástupu mu bude 6 a dva měsíce. Na školu se těší, je zvídavý, takže jsme ani na chvíli neuvažovali o odkladu. Na dni otevřených dveří, kde si mohl zkusit první třídu nanečisto, nás ale zarazilo, že v jeho budoucí třídě bude patřit k nejmladším! Většina dětí byla větší než on a na pohled vyspělejší. Už teď je nám ho líto, jak se asi v takové skupině bude umět prosadit a zda nebude třeba terčem šikany.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi. 

Kontakt

Hodně dětí i z našeho okolí má odklad školní docházky. Odkladů přibývá i podle statistik. Podle odborných názorů by odklad měla mít asi desetina předškoláků, dostává ho ale dvojnásobek, zhruba 22 %. A jak jsem se dozvěděla, v praxi to chodí tak, že v podstatě stačí, když si o něj rodiče jen řeknou. Díky tomu se tak v jedné třídě setkávají klidně děti s rozdílem téměř dvou let a je jasné, že ty starší jsou vývojově jinde a mají pak velkou výhodu. Slyšela jsem názor, že za odklady může i fakt, že rodiče kvůli nárokům v práci hůř zvládají servis kolem prvňáčka a snaží se to oddálit.

Mojí kamarádce na jedné základce rovnou řekli, že od šesti to nemá s dcerou ani zkoušet, protože šestiletí jsou ještě moc „děti“ a jsou příliš malé na školu. Jakto že tedy v mnoha vyspělých evropských zemích začíná škola běžně od 5 let?

Připadá mi to jako zvláštní trend. Deformuje se tím celý školní systém, když skupinu prvňáčků tvoří čerstvě šestiletí a k nim skoro osmiletí…Vždyť v tomhle věku je znát i rozdíl pár měsíců. Vůči těm šestiletým dětem je to nefér. Ať je tedy rovnou škola od sedmi let pro všechny děti, což je dokonce i jeden oficiální návrh.

Komentář psycholožky Marie Hlaváčkové: Odklad školní docházky – ano nebo ne?

Pro dobrý start dítěte ve škole je třeba, aby bylo „zralé“ v celé řadě dílčích dovedností. Příkladem je třeba zrakové a sluchové rozlišování, jemná motorika, schopnost udržet delší dobu pozornost nebo sociální přizpůsobivost. Tyto a další dovednosti dozrávají postupně, přibližně kolem šestého roku dítěte. Ale vývoj neprobíhá u všech dětí stejně. Proto mohou předškoláci ve většině školek absolvovat screeningový test školní zralosti. Podle něj psycholog doporučí dítěti nástup do školy, odklad nebo nápravná cvičení, která pomohou dotáhnout ty funkce, které ještě nejsou na školu připravené.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...