Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Porovnávání tváře po 10 letech? Výzva na sociálních sítích se změnila v kampaň o globálních problémech

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Twitter

PRAHA Sociálními sítěmi se v těchto dnech šíří nová výzva, V rámci ní lidé sdílí deset let staré fotky, které porovnávají se současnými. Zpočátku lidé zveřejňovali své fotky, avšak mnohem větší ohlas zaznamenaly fotografie upozorňující na problémy životního prostředí a válečných konfliktů.

„Pokud jste v posledních dnech byli na internetu, určitě jste zaregistrovali novou výzvu pod hashtagem #10YearChallenge,“ píše britský internetový portál BBC. V rámci výzvy lidé sdílí hlavně svou proměnu za posledních deset let, avšak tento typ fotek na sociálních sítích nesklidil úspěch jako fotky, které upozorňují na globální problémy. 

Jako jeden z prvních na problém klimatických změn upozornil fotbalista Mesut Özil. Na svém twitterovém účtu sdílel fotku ledovce z roku 2008 a následně z roku 2018. Podle BBC však datování snímku není zcela přesné, neboť první snímek měl být pořízen již v roce 2016. „Na základě této fotografie je vidět, že vedle globálního oteplování a zvyšování vodní hladiny je tání ledovců jedním z největších problémů, kterým jako společnost čelíme,“ píše BBC.

17.ledna 2019 v 14:07, příspěvek archivován: 19.ledna 2019 v 11:23

The only #10YearChallenge we should care about #M1Ö https://t.co/S8hU7gNgZJ

Výzvy využili i další lidé, kteří chtěli upozornit na problémy životního prostředí. Za zmínku proto stojí i příspěvek na sociálních sítích, který upozorňuje na vysokou spotřebu plastů. „V roce 2018 se svět probudil a začal vedle klimatických změn řešit také problémy s plasty,“ píše BBC.

17.ledna 2019 v 07:16, příspěvek archivován: 19.ledna 2019 v 11:38

#2008vs2018 and it’s almost unchanged! #HowHardDidAgingHitYou #10YearChallenge

It can take hundreds of years for a single piece of plastic to decompose. Plastic pollution is a problem we all need to address and you can be part of the solution. Join the #AyokoNgPlastik movement, today: fb.com/groups/AyokoNgPlastik

Vedle fotografií zachycujících problémy se životním prostředím lidé také upozorňují na mezinárodní konflikty. Nejvíce válečných konfliktů nyní probíhá podle OSN na Blízkém východě. Protesty začaly na konci roku 2010 v Tunisku, pokračovaly svržením vůdců v několika státech a vedly k válkám v Libyi, Sýrii a Jemenu.

V Sýrii, kde původní politické protesty přerostly ve vleklou civilní válku, do níž zasahují cizí státy, ekonomická ztráta od roku 2011 dosáhla 259 miliard dolarů, upozorňuje BBC. 

16.ledna 2019 v 21:23, příspěvek archivován: 19.ledna 2019 v 11:39

Syria’s #10YearChallenge https://t.co/8rK74DERaP

Uživatelé sociálních sítích přidávají fotky různých budov a měst před a během války, konkrétně v Sýrii nebo Iráku. Někteří také svými příspěvky připomínají  válku v Jemenu, kde je v současné době největší humanitární krize na světě. 

17.ledna 2019 v 14:34, příspěvek archivován: 19.ledna 2019 v 11:39

Sanaa #Yemen https://t.co/WohjhXYuXO

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Jak těžké je chránit gorily v Kongu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Jak těžké je chránit gorily v Kongu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Jak těžké je chránit gorily v Kongu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...