22. srpna 2016 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nový přírůstek do pražské zoo: narodil se hrabáč kapský

Nový přírůstek hrabáče kapského v pražské zoo, mládě se narodilo v neděli 21.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový přírůstek hrabáče kapského v pražské zoo, mládě se narodilo v neděli 21.... | foto: ČTK

PRAHA Samice hrabáče kapského Kvída v sobotu v pražské zoologické zahradě porodila další mládě. V pořadí je čtvrté, první dvě ale uhynula krátce po narození, odchovat se tak zatím podařilo jen loňské mládě. Chovatelé ale věří tomu, že se to podaří i u nového mláděte, které už samo saje mateřské mléko.

Loni narozené mládě se samo napilo až devátý den a bez péče chovatelů by nepřežilo, sdělila mluvčí Zoo Praha Jana Myslivečková.

„První týden bývá pro mláďata hrabáčů kritický, ale pokud bude vše pokračovat jako dosud, má nové mládě Kvídy dobrou šanci,“ uvedla mluvčí. Mládě při narození vážilo přes 1400 gramů a jeho otcem je samec Draco.

Ve volné přírodě hrabáč kapský žije ve velké části Afriky jižně od Sahary. Patří do samostatného řádu savců, který je velmi starobylý. Na předních končetinách má čtyři a na zadních pět prstů s dlouhými drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Mají protáhlý čenich a až 30 centimetrů dlouhý lepkavý jazyk, kterým loví hmyz. Jsou to noční tvorové a žijí samotářským způsobem života.

Na světě se hrabáč kapský chová přibližně ve dvou desítkách zoologických zahrad. V Česku je vedle Prahy k vidění i v zoo ve Dvoře Králové nad Labem. V evropských zoo včetně pražské se letos narodilo sedm hrabáčů, ale odchovat se zatím podařilo jen dvě mláďata, doplnila mluvčí.

Do pražské zoo přišla první dvojice hrabáčů, samice Bojsa a Nebojsa, v roce 1978. První odchov se podařil až v roce 1989. V zoo jsou hrabáči nyní k vidění v Africkém domě.

ČTK