Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
22. srpna 2016 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nový přírůstek do pražské zoo: narodil se hrabáč kapský

Nový přírůstek hrabáče kapského v pražské zoo, mládě se narodilo v neděli 21.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový přírůstek hrabáče kapského v pražské zoo, mládě se narodilo v neděli 21.... | foto: ČTK

PRAHA Samice hrabáče kapského Kvída v sobotu v pražské zoologické zahradě porodila další mládě. V pořadí je čtvrté, první dvě ale uhynula krátce po narození, odchovat se tak zatím podařilo jen loňské mládě. Chovatelé ale věří tomu, že se to podaří i u nového mláděte, které už samo saje mateřské mléko.

Loni narozené mládě se samo napilo až devátý den a bez péče chovatelů by nepřežilo, sdělila mluvčí Zoo Praha Jana Myslivečková.

„První týden bývá pro mláďata hrabáčů kritický, ale pokud bude vše pokračovat jako dosud, má nové mládě Kvídy dobrou šanci,“ uvedla mluvčí. Mládě při narození vážilo přes 1400 gramů a jeho otcem je samec Draco.

Ve volné přírodě hrabáč kapský žije ve velké části Afriky jižně od Sahary. Patří do samostatného řádu savců, který je velmi starobylý. Na předních končetinách má čtyři a na zadních pět prstů s dlouhými drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Mají protáhlý čenich a až 30 centimetrů dlouhý lepkavý jazyk, kterým loví hmyz. Jsou to noční tvorové a žijí samotářským způsobem života.

Na světě se hrabáč kapský chová přibližně ve dvou desítkách zoologických zahrad. V Česku je vedle Prahy k vidění i v zoo ve Dvoře Králové nad Labem. V evropských zoo včetně pražské se letos narodilo sedm hrabáčů, ale odchovat se zatím podařilo jen dvě mláďata, doplnila mluvčí.

Do pražské zoo přišla první dvojice hrabáčů, samice Bojsa a Nebojsa, v roce 1978. První odchov se podařil až v roce 1989. V zoo jsou hrabáči nyní k vidění v Africkém domě.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.