Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názor matky: očkovací inkvizice aneb očkování a lidské vztahy

Magazín

  6:48
Očkování. Tohle slovo jsem poslední dobou použila víckrát než za celý dosavadní život. Můj sloupek o situaci v Berlíně, kde se rozšířily spalničky, vzbudil obrovský ohlas. Sdílelo ho hodně lidí, oslovila mne i další média a dostala jsem desítky e-mailů. Četli ho lidé, do kterých bych vůbec neřekla, že je to může zajímat. Dostávám maily od čtenářů nejen z České republiky, ale i od krajanů ze zahraničí.

Očkování proti prasečí chřipce v maďarské školce. foto: Reuters

Většina reakcí je pozitivních, ale schytala jsem to od lidí, kteří očkování radikálně odmítají. Můj text někteří rozpitvali slovo od slova, spamovali mi schránku příručkami o vakcínách a dozvěděla jsem se taky, že jsem „prodejná děvka farmaceutického průmyslu“.

Farmaceutický průmysl mě neplatí. Jsem pouze matka, která se bojí o miminko (které se ještě nemůže proti spalničkám očkovat) a svou situaci jsem otevřeně popsala a přiznala, že mi očkování dětí přijde normální. Vypadá to jako to nejodvážnější tvrzení, kterého jsem se veřejně dopustila. Přesto nelituju. Je dobré vědět, že politika dobrovolného očkování se může zvrtnout i v zemích jako je Německo. A že nemoci nevymizely a není špatné děti před nimi chránit. Samozřejmě (jak už jsem psala), očkovací kalendář stejně jako věk, kdy se děti očkují, je určitě téma k diskusi – ale mezi odborníky, ne mezi lidmi na internetu.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi. 

Kontakt

Že téma očkování vyvolává obrovské vášně, jsem si všimla i ve svém okolí a dokazují to i mí čtenáři. Psaly mi babičky, které bojují s dcerami o očkování svých vnoučat, manželé, nebo kamarádky, které se na tohle téma neshodnou. A v Berlíně se to teď kvůli spalničkám tak vyhrotilo, že někteří rodiče žádají zveřejnění seznamů těch, co neočkují nebo zakazují svým dětem, aby se kamarádili s neočkovanými spolužáky. To popisuje i časopis Spiegel ve svém článku s názvem „Imunní proti rozumu“ a definuje to jako „očkovací inkvizici“. O očkování se mluvilo i v naší školce – děti si ukazovaly obrázky nemocí a bavily s o tom, kdo očkuje a neočkuje… (Můj syn chce mimochodem pořád, ať mu popisuju různé nemoci. Baví ho to!). Některé školky v Berlíně neočkované děti dočasně vyloučily z kolektivu (na to mají ze zákona právo v této situaci).

I já mám bezdětné přátele a je to úleva sejít se s lidmi, kteří nevědí, co je to „MMR“ nebo „hexavakcína“. A v mém případě je to taky už naposledy, co o tomhle píšu.

Několik subjektivních postřehů na téma očkování:

1. někteří lidé věří bludům: třeba tomu, že tubera zmizela díky hygieně

2. o očkování většinou diskutují ženy (matky)

3. bezdětní lidé se často v tématu neorientují a diskuse je unavují. Dobře to glosovala moje známá na facebooku, když pátrala po tom, zda neexistuje funkce, kterou by si zablokovala veškerý obsah, který obsahuje slovo „očkování“.

Stejně jako mnoho jiných maminek s kojenci, jsem musela na čas odjet z Berlína, abych miminko ochránila. Jsem teď tedy v Česku, zatímco Berlín je dle lékařů stále „baby no-go zónou“, kde není bezpečné brát kojence na veřejnost. Nebezpečí nákazy tu trvá a malé děti do roku se nemají jak chránit. Naopak většina lidí, kteří odmítali vakcíny u dětí, se teď v Berlíně očkují jako diví. „Naše ordinace tu praská ve švech, stojí se tu fronty, čekala jsem na vyšetření hodiny,“ napsala mi třeba má čtenářka.

Ještě chci upřesnit informaci o chlapci, který v Berlíně zemřel kvůli spalničkám. Objevilo se totiž mnoho spekulací (třeba to, že vůbec na spalničky nezemřel), kterými argumentovali i čeští čtenáři ve zmíněných rozborech mého článku. Nemocnice Charité v Berlíně provedla pitvu dítěte a vydala tiskové prohlášení, které převzaly i světové tiskové agentury. Závěr je tento: dítě sice mělo ještě jiné zdravotní problémy, ale ty by v žádném případě nevedly k jeho smrti. Chlapec zemřel kvůli nákaze spalničkami. Očkovaný proti nim nebyl. Rodiče zrovna tuto vakcínu (patří mezi ty základní) odmítli. To jsou fakta.

PS: Chci čtenářům moc poděkovat za pozitivní e-maily, které jsem dostala. Dodaly mi energii a povzbudily mne v mé práci i v mé situaci. Moc si jich všech vážím a postupně všem odpovídám, ale je jich tolik, že to jde pomalu. Děkuji tedy aspoň touto cestou. 

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat