Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Názor matky: očkovací inkvizice aneb očkování a lidské vztahy

Očkování proti prasečí chřipce v maďarské školce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce v maďarské školce. | foto: Reuters

Očkování. Tohle slovo jsem poslední dobou použila víckrát než za celý dosavadní život. Můj sloupek o situaci v Berlíně, kde se rozšířily spalničky, vzbudil obrovský ohlas. Sdílelo ho hodně lidí, oslovila mne i další média a dostala jsem desítky e-mailů. Četli ho lidé, do kterých bych vůbec neřekla, že je to může zajímat. Dostávám maily od čtenářů nejen z České republiky, ale i od krajanů ze zahraničí.

Většina reakcí je pozitivních, ale schytala jsem to od lidí, kteří očkování radikálně odmítají. Můj text někteří rozpitvali slovo od slova, spamovali mi schránku příručkami o vakcínách a dozvěděla jsem se taky, že jsem „prodejná děvka farmaceutického průmyslu“.

Farmaceutický průmysl mě neplatí. Jsem pouze matka, která se bojí o miminko (které se ještě nemůže proti spalničkám očkovat) a svou situaci jsem otevřeně popsala a přiznala, že mi očkování dětí přijde normální. Vypadá to jako to nejodvážnější tvrzení, kterého jsem se veřejně dopustila. Přesto nelituju. Je dobré vědět, že politika dobrovolného očkování se může zvrtnout i v zemích jako je Německo. A že nemoci nevymizely a není špatné děti před nimi chránit. Samozřejmě (jak už jsem psala), očkovací kalendář stejně jako věk, kdy se děti očkují, je určitě téma k diskusi – ale mezi odborníky, ne mezi lidmi na internetu.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi. 

Kontakt

Že téma očkování vyvolává obrovské vášně, jsem si všimla i ve svém okolí a dokazují to i mí čtenáři. Psaly mi babičky, které bojují s dcerami o očkování svých vnoučat, manželé, nebo kamarádky, které se na tohle téma neshodnou. A v Berlíně se to teď kvůli spalničkám tak vyhrotilo, že někteří rodiče žádají zveřejnění seznamů těch, co neočkují nebo zakazují svým dětem, aby se kamarádili s neočkovanými spolužáky. To popisuje i časopis Spiegel ve svém článku s názvem „Imunní proti rozumu“ a definuje to jako „očkovací inkvizici“. O očkování se mluvilo i v naší školce – děti si ukazovaly obrázky nemocí a bavily s o tom, kdo očkuje a neočkuje… (Můj syn chce mimochodem pořád, ať mu popisuju různé nemoci. Baví ho to!). Některé školky v Berlíně neočkované děti dočasně vyloučily z kolektivu (na to mají ze zákona právo v této situaci).

I já mám bezdětné přátele a je to úleva sejít se s lidmi, kteří nevědí, co je to „MMR“ nebo „hexavakcína“. A v mém případě je to taky už naposledy, co o tomhle píšu.

Několik subjektivních postřehů na téma očkování:

1. někteří lidé věří bludům: třeba tomu, že tubera zmizela díky hygieně

2. o očkování většinou diskutují ženy (matky)

3. bezdětní lidé se často v tématu neorientují a diskuse je unavují. Dobře to glosovala moje známá na facebooku, když pátrala po tom, zda neexistuje funkce, kterou by si zablokovala veškerý obsah, který obsahuje slovo „očkování“.

Stejně jako mnoho jiných maminek s kojenci, jsem musela na čas odjet z Berlína, abych miminko ochránila. Jsem teď tedy v Česku, zatímco Berlín je dle lékařů stále „baby no-go zónou“, kde není bezpečné brát kojence na veřejnost. Nebezpečí nákazy tu trvá a malé děti do roku se nemají jak chránit. Naopak většina lidí, kteří odmítali vakcíny u dětí, se teď v Berlíně očkují jako diví. „Naše ordinace tu praská ve švech, stojí se tu fronty, čekala jsem na vyšetření hodiny,“ napsala mi třeba má čtenářka.

Ještě chci upřesnit informaci o chlapci, který v Berlíně zemřel kvůli spalničkám. Objevilo se totiž mnoho spekulací (třeba to, že vůbec na spalničky nezemřel), kterými argumentovali i čeští čtenáři ve zmíněných rozborech mého článku. Nemocnice Charité v Berlíně provedla pitvu dítěte a vydala tiskové prohlášení, které převzaly i světové tiskové agentury. Závěr je tento: dítě sice mělo ještě jiné zdravotní problémy, ale ty by v žádném případě nevedly k jeho smrti. Chlapec zemřel kvůli nákaze spalničkami. Očkovaný proti nim nebyl. Rodiče zrovna tuto vakcínu (patří mezi ty základní) odmítli. To jsou fakta.

PS: Chci čtenářům moc poděkovat za pozitivní e-maily, které jsem dostala. Dodaly mi energii a povzbudily mne v mé práci i v mé situaci. Moc si jich všech vážím a postupně všem odpovídám, ale je jich tolik, že to jde pomalu. Děkuji tedy aspoň touto cestou. 

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.