Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další ‚podařená‘ oprava uměleckého díla. Tvář Panny Marie změnil amatér k nepoznání

Magazín

  17:38
Mezi španělskými uměleckými díly je další oběť amatérského pokusu o jejich opravu. Kopie slavného obrazu barokního malíře se po zfušované práci změnila k nepoznání a znalci památkové péče ve Španělsku tak nyní vyzývají k zpřísnění zákonů upravujících pravidla pro restaurování.

ilustrační snímek foto: MAFRA

Španělka 'opravila' fresku Ježíše Krista, teď připomíná opici

Nejnovějším případem, při kterém nekvalifikovaný zásah poškodil umělecké dílo, je oprava kopie obrazu La Inmaculada Concepción de los Venerables. Autorem originálu z roku 1678 je španělský barokní malíř Bartolomé Esteban Murillo. 

Soukromý sběratel umění ve Valencii údajně zaplatil 1200 eur restaurátorovi nábytku, aby jeho obraz vyčistil. Práce ovšem neproběhla podle plánu a tvář Panny Marie na obraze byla změněna k nepoznání i přes dva pokusy ji poté navrátit do původního stavu, píše The Guardian.

Jedná se o několikátý případ diletantsky provedeného restaurování v posledních letech. Nejslavnější uměleckou katastrofou je pravděpodobně předělání fresky Ježíše na zdech kostela v městečku Borja u Zaragozy. Malbu Ecce homo od Elíase Garcíi Martíneze se v roce 2012 rozhodla amatérsky upravit dvaaosmdesátiletá španělská důchodkyně. Výsledné vysmívané dílo přezdívané „opičí Ježíš“ nakonec malé městečko proslavilo a za jeho znetvořenou tváří tam začaly proudit tisíce turistů.  

Původní podoba fresky Ježíše Krista
"Zrestaurovaná" freska Ježíše Krista

Nechvalně proslul také nový kabát dřevěné plastiky svatého Jiří z 16. století. Tu v městečku Estella na severu Španělska na žádost fary opravil místní učitel. Výsledek, který připomínal spíše postavičku dětské stavebnice nebo animovaného filmu, však vyvolal v odborných kruzích zděšení. 

María Borja, víceprezidentka španělské Profesionální asociace restaurátorů a konzervátorů (Acre), uvedla, že se tyto incidenty dějí častěji, než se zdá. Pro Europa Press, který zprávu o případu přinesl, řekla: „Dozvíme se o nich pouze, když je lidé nahlásí tisku nebo na sociálních sítích, ale situací, kdy práci provedou lidé, kteří k tomu nejsou vyškolení.“  

Internet se baví opicí restaurátorky. Tvář už změnila i Mona Lisa

Podle Fernanda Carrery, bývalého prezidenta zmíněné asociace, tyto incidenty ukazují, že je třeba, aby tyto práce prováděli jen dostatečně vyškolení profesionálové. Podle něj současné španělské zákony dovolují zapojovat se do restaurátorských projektů i lidem bez potřebných dovedností. 

„Dovedete si představit, že by kdokoliv měl dovoleno operovat ostatní lidi? Nebo že by mohl prodávat léky bez lékárenské licence? Nebo někoho, kdo není architekt, že by stavěl domy?“ řekl pro The Guardian.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...