Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Polárníci v Antarktidě se chystají vyzvednout stoletou whisky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WELLINGTON Whisky značky McKinlay, kterou v Antarktidě zanechal v roce 1909 slavný britský polárník Sir Ernest Shackleton, se pokusí z antarktického ledu vyprostit tým novozélandských průzkumníků. Požádal je o to skotský výrobce lihovin Whyte & Mackay, který chce na základě vzorků ze sto let starých lahví oživit tradici původní skotské whisky McKinlay.

Dvě bedny s lahvemi zmíněné whisky byly objeveny v roce 2006 pod podlahovými prkny Shackletonovy chaty na Cape Royds (Roydsův mys).

Shackleton a jeho muži nápoj dostali darem, když se v roce 1907 chystali na výpravu k jižnímu pólu.

Expedice nakonec jižního pólu, kam se vydala v roce 1909, nedosáhla. Za extrémně špatného počasí musela být zachráněna, když byla pouhých 190 kilometrů od svého cíle, což byl na tu dobu rekordní výkon (jižní pól dobyl až v roce 1911 Nor Roald Amundsen). Všechny zásoby, včetně dvou beden whisky, Shackletonova výprava zanechala ve své chatě na Cape Royds.

Bedny jsou tak pevně zaklíněné v ledu, že k jejich vyzdvižení budou zapotřebí speciální vrtáky. Vytažením lahví byl pověřen tým novozélandské nadace antarktického dědictví (Antarctic Heritage Trust), který na místo vyrazí v lednu.

Firma Whyte & Mackay, která nyní McKinlay and Co. vlastní, získala povolení k vytažení vzorků z beden, většina lahví ale musí zůstat na místě v souladu s dohodou o ochraně Antarktidy, podepsanou 12 státy. Vzorky by měly být podrobeny sérii testů, které mohou rozhodnout o uvedení zaniklé whisky zpět na trh.

Dá se pít i po sto letech
Richard Paterson, který pracuje jako míchač whisky (blender) u firmy Whyte & Mackay's, se domnívá, že nápoj ze Shackletonovy výpravy může být stále vhodný k pití a může chutnat přesně stejně jako před sto lety.

"Ta whisky byla určitě hodně silná s výraznou rašelinnou vůní a chutí, jak to bývalo obvyklé na počátku 20. století... Teď může chutnat stejně jako tehdy, pokud ovšem korková zátka zůstala v láhvi a zadržela přístup vzduchu. Jestli ale láhev ležela, mohla být zátka rozleptána," prohlásil Paterson, jenž doufá, že se mu podaří zmíněnou starou whisky okopírovat.

"Upřímně doufám, že nějakou (whisky McKinlay) získáme. Leží tam opuštěná a zapomenutá. Měla by se vrátit zpátky do Skotska, kde se zrodila," dodal Paterson.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...