Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Přebalovák v Goetheho domě aneb Cestování se dvěma dětmi v praxi

Přebalování – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přebalování – ilustrační foto | foto: Shutterstock

Naše druhé dítě má už čtyři měsíce. Dcera se krásně směje a zdvojnásobila svou váhu: ze tří kil skočila na šest. Já jsem si v mém novém životě se dvěma dětmi zatím prošla třemi fázemi. Nejdřív jsem byla v šestinedělí z miminka v euforii. Pak přišel zlom: přejezd do Berlína, manželovo obrovské pracovní vytížení (denně včetně víkendů) a dopad do tvrdé reality.

Najednou na mě nikdo nebral ohledy jako na „tu, co je po porodu“ a já byla sama na dvě děti: z toho jedno zcela nespící miminko. Chvíli jsem se z toho hroutila a pak mě to přimělo zavést dětem pevný režim a naučit miminko večer usínat v postýlce (to výrazně zlepšilo kvalitu našeho života!).

Hodně svých plánů jsem přehodnotila. Vím třeba, že teď nezvládám jezdit po Berlíně a vodit starší dítě na kroužky. Po pár vypjatých zážitcích, kdy jsem s plačícím miminkem v nosítku syna Kryštofa rvala do fotbalového dresu a pak dceru přebalovala na studené lavici v tělocvičně a (opět) jsme nestíhali, jsem to vzdala. Kryštof má od kroužků pauzu.

Změnil se i můj vztah k cestování, i když vlastně cestujeme skoro pořád. Naše dcerka už absolvovala několik dlouhých přesunů, trasy Berlín – Praha, Praha – Drážďany, dovolenou na horách (otestovali jsme, co všechno se dá narvat do auta) a taky několik výletů po Německu. Náročný proces začíná už balením, kdy člověk musí myslet na milion věcí včetně detailů jako odsávačka na rýmu, svačinky atd. (manžel mi řekl, že mě obdivuje, že dokážu děti zabalit!).

Pak následuje (fázový) přesun dětí a všech tašek do auta a nakonec samotná cesta. Naše dcera v autě brečí, na rozdíl od Kryštofa, který vždy spal. Takže pořád zastavujeme na benzínkách, kde kojím, přebalujeme na sedadle a do toho si zvykáme na jízdu v autě s křikem. Kryštof je z toho nervózní, takže do toho zpívá. My, dospělí, zkoušíme naši psychickou odolnost.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi. 

Kontakt

Na místě se pak snažím někam s dětmi vyrážet. Teď jsme třeba byli ve Výmaru, ve městě, které vděčí za svou proslulost především Goethovi. Přesně vím, kde je v Goethově domě přebalovací pult a že se tam nedá jít s kočárkem (stejné poznatky a informace mám i o mnoha dalších německých i českých místech.) Bydliště tohoto slavného Němce si už navždy budu pamatovat jako místo, kde moje dcerka dostala z únavy jeden z největších záchvatů pláče na veřejnosti. Lidé nás pohoršeně sledovali, zatímco jsem se s dětmi snažila najít cestu ven z labyrintu starých pokojíků Goethova domu. 

Sám mistr by mi to možná odpustil: narodilo se mu pět dětí (leč dospělosti se dožil jen jeden syn). Návštěvníci jeho domu ve 21. století už soudě dle pohledů ne. Nejradši bych si v tu chvíli dala na čelo cedulku: „Nemůžu za to, je unavená!“ nebo „Už odcházíme!“ I proto potěší chápající. „Není to tak strašné, jak si myslíte. Děti brečí, to je normální,“ uklidňoval mě pán v šatně, když viděl můj zoufalý výraz. „Já mám tři děti,“ dodal s úsměvem. Tohle si taky budu taky z Výmaru pamatovat, protože mi to v tu chvíli udělalo radost.

Obecně se dvěma dětmi jsme poznali, jakou pohodu jsme měli s jedním dítětem. A že je to opravdu rozdíl. Německem teď rezonuje případ 65leté ženy, která čeká čtyřčata a má svých 13 dětí. Hodně lidí jí v diskusích odsuzuje, ale já se ptám: kde na to ta žena bere energii?!

Já se těším na to, až děti vypiplám. Až si třeba jednou užiju zas noc se spánkem a jízdu v klidném autě. Na druhou stranu miminka miluju a dceru miluju den o dne víc. Je tak roztomilá a roste tak rychle! Každopádně jsme přehodnotili plány na léto. Žádné moře, žádné letadlo, žádné dlouhé přejezdy. Jen být někde v klidu a bez nutnosti převážet plačící miminka a obří zavazadla… To je pro mě dovolená!

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!