Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Problém s přenášením vajíček. Jak vznikl kartonový obal?

Přenášení vajíček. Jak vznikl kartonový obal? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přenášení vajíček. Jak vznikl kartonový obal? | foto: Shutterstock

Krajinu už dávno brázdily parní lokomotivy, města ozařovaly elektrické lampy a lidstvo se pomalu učilo létat, ale vajíčka lidé stále nosili v košíku. I když jej vycpávali slámou nebo novinami, škoda byla pořád velká.

Až v roce 1911 přišel Joseph Coyle, editor místních novin ve městě Smithers v kanadské provincii Britská Kolumbie, na geniálně jednoduchý způsob, jak bezpečně křehká vajíčka přenášet. Připletl se tehdy do sporu mezi farmářem a majitelem hotelu z nedalekého Aldermere, kteří jeden na druhého svalovali vinu za rozbitá vajíčka.

A tak Coyle vymyslel papírovou přepravku, v níž vytvořil prohlubně oddělující každé jednotlivé vajíčko a – především – poskytující ochranu před nárazy a otřesy. Až do roku 1919 je pro potřeby farmářů vyráběl ručně, poté postavil stroj, který mu produkci usnadnil. A nápad se rozšířil do celého světa.

Vejce.

Ještě pár let před Coylem se o inovaci v přepravě vajíček pokoušel jistý Thomas Peter Bethell z anglického Liverpoolu. I on se pustil cestou oddělení jednotlivých vajíček lepenkovou mřížkou vloženou do dřevěné bedýnky, ale jeho výrobek se oproti lehké a skladné konstrukci Coylově ukázal jako těžkopádný a do dnešních dnů se neudržel.

Různé velikosti

Coylův vynález v 50. letech vylepšil britský designér H. G Bennett a karton na vajíčka nabyl své charakteristické podoby, jakou známe dodnes. V průběhu let se pak začal vyrábět v řadě velikostí (nejčastěji na šest, deset nebo třicet kusů) a z mnoha materiálů. Původní lepenku nahradil například plast, polystyren, recyklovaný papír nebo papírová maš. Stejně tak se rozšířily účely, k nimž se používá – najdete jej třeba v nejedné sklepní zkušebně mladých rockových kapel.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.