28. srpna 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rus vytvořil fiktivní památník, aby si zachránil vyhlídku

Ruský starousedlík (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský starousedlík (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA „Pamětní park Čečenské republiky“ se náhle objevil na březích Finského zálivu poblíž někdejšího ruského hlavního města Petrohradu, alespoň podle upozorňujících tabulek. Místní úřady tvrdí, že nemají ani tušení, odkud se severokavkazský park pojednou vzal, i když tabulky se odvolávají na zápis v katastru.

Znalci poměrů nevylučují, že jde o neotřelý trik, který má zabránit zastavění pobřežního pásu.

„Povolení nikdo nedostal. I katastrální číslo je nějaké divné, buď není naše, anebo je tam chyba,“ sdělil novinářům úřad, pod který by daný park měl spadat. I Všeruská vojenskohistorická společnost, jejímž jménem byl podle tabulek park zřízen, se od záležitosti distancovala.

Náčelník správy okresu se sice rozpomněl na nápad jednoho z místních obyvatel postavit zde pomník prvnímu čečenskému pilotovi, který se vyznamenal jako velitel leteckého pluku v druhé světové válce, ale úřední komise rozhodla, že majora Daši Akajeva zvěční v rámci stávajícího pomníku „Obráncům leningradského nebe“.

Zpravodajský portál 47news se nakonec dopídil „skryté pravdy“, že celé dílo má nejspíše na svědomí místní obyvatel, který se snaží „čečenským argumentem“ zachránit si výhled na záliv. Patrně jej inspirovalo dění okolo pojmenování jednoho z petrohradských mostů po prvním čečenském prezidentovi, kdy úřady od zvěčnění památky Achmeta Kadyrova neodradil ani odpor vyjádřený peticí s desítkami tisíc podpisů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz