Zoo Praha v době pandemie |
V pražské zoo v pátek uhynula gorilí samice Bikira, měla vnitřní krvácení |
Stav padesátileté Kamby - druhé samice, která je vůbec nejstarší z pražské gorilí skupiny - je kolísavý. Dle zoo ale není jasné, do jaké míry a zda vůbec je na vině infekce koronavirem. Samici bylo totiž špatně už dříve, přičemž ale dva předchozí testy jí vyšly negativně. Projevy covidu u zvířat dle ředitele byly únava, nechutenství, kašel a rýma. Před samicemi se nakazil i samec Richard, který měl ale pouze mírný průběh a začátkem března se zdál už zcela v pořádku.
Již dříve se nakazila i jiná zvířata. „V Pavilonu šelem se pozitivita nově prokázala u dvou tygrů malajských, kteří mají i podobné příznaky, které známe od lvů,“ informoval na svém facebookovém profilu počátkem března ředitel Bobek. Jak se nyní vyjádřil pro Lidovky.cz, u šelem je situace už velmi dobrá, příznaky covidu vesměs vymizely. Předchozí nákaza se týkala dvou lvů indických Jamvana a Suchiho.
Gorilí samec Richard má covid. Pražská zoo hlásí první nakažené, všechna zvířata mají mírné příznaky |
Nákaza se do areálu dostala pravděpodobně přes chovatele. „Je téměř jisté, že podobně jako tomu bylo v Bronx Zoo nebo San Diego Zoo, nákaza se na zvířata přes veškerou opatrnost a přijatá opatření přenesla z covid pozitivních chovatelů,“ uvedl už dříve pro ČTK Bobek.
Zoologické zahrady v době koronavirové. Ztráty půjdou do desítek milionů, nejohroženější jsou primáti |
Přitom epidemiologická opatření jsou v Zoo Praha zavedena již od jara minulého roku, jedná se zejména o kontakt s potravou zvířat pouze v rukavicích a ochraně úst a nosu, dezinfekční rohože a celkové střídání zaměstnanců po skupinách. Nově uvádí ředitel Bobek výhradní užití respirátorů FFP3 nebo pravidelné testování zaměstnanců z vybraných pracovišť i metodou PCR, což prý vyplynulo z debaty s Veterinární správou a Hygienickou stanicí hlavního města Prahy.
Zoologické zahrady v České republice nefungují od pátku 9. října, kdy je uzavřel tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula. Za první uzavření během jarní vlny epidemie v roce 2020 - kdy bylo uzavření zvlášť bolestivé kvůli hlavní sezóně návštěvníků - se ztráty vyšplhaly ke zhruba 60 milionům korun, za podzimní a zimní uzavření se částka zdvojnásobila. Ani nyní přitom není jasné, kdy budou - kvůli špatné epidemiologické situaci - moci české zoologické zahrady otevřít.
Zoologické zahrady po celém Česku zavírají. Ztráty počítají až na desítky milionů korun |
„Od začátku koronavirové krize do obvyklého termínu zahájení této hlavní sezóny (27. března) to bude už přes 133 milionů korun. Zoo Praha za uvedené období chybí tři čtvrtě milionu návštěvníků a její ztráty jsou tak relativně mnohem vyšší, než je tomu u jiných zoologických zahrad u nás. Adekvátní pomoc státu by byla opravdu velice potřebná,“ uvedl pro Lidovky.cz Miroslav Bobek.