9. června 2019 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Krásné kulatiny v pražské zoo oslavilo její druhé nejstarší zvíře, slonice Gulab

Samice slona indického - slonice Gulab. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samice slona indického - slonice Gulab. | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Praha Slonice Gulab, druhé nejstarší zvíře pražské zoologické zahrady, v sobotu oslavila 60. narozeniny. Slavnostní program započal ve 13:00 v horní části zahrady u restaurace Gulab, která byla pojmenována po této samici slona indického. Součástí akce byl doprovodný program, který začal v 10:00 a skončil v 16:00. Gulab se narodila v roce 1959 ve stájích pracovních slonů v Indii. Majitel stájí ji v roce 1966 daroval pražské zoo.

Od 10:00 do 16:00 (kromě 13:00 pozn. red.) bylo možné se každou celou hodinu připojit ke komentované prohlídce Údolím slonů. V Papírně pražské zoo probíhal výklad ke krmení slonů. Oslavy u restaurace moderoval Karel Voříšek. Popovídal si s vrchním chovatelem slonů Martinem Kristenem nebo pamětníkem a dlouholetým ošetřovatelem Zbyňkem Šíšou. Gulab dostala dort a dárek do výběhu.

Slony zoologická zahrada v Troji chová od roku 1933, v současné době jen slony indické. Nyní jich návštěvníci mohou ve výběhu vidět sedm. Příští rok by se měla narodit dvě mláďata. Zoo má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i v zimě umožňují pohyb. Uvnitř mají sloni vyhřívaný bazén.

Pravděpodobně nejstarším obyvatelem pražské zoo je samec želvy sloní santacruzské Eberhard von Leipziger Hauptbahnhof. Do zoo v Troji přišel z Lipska, může mu být okolo 80 let. Rozhodně je ale největším mezi želvami, které pražská zoo chová. Váží mezi 225 a 240 kilogramy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz