Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Srnčí hody ve Václavovicích: tradice, zvěřinový guláš i milostná vzplanutí

Poslední víkend v červnu se ve Václavovicích konaly Srnčí hody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední víkend v červnu se ve Václavovicích konaly Srnčí hody. | foto: Kateřina Golasovská, Lidovky.cz

VÁCLAVOVICE Poslední sobota v červnu přinesla do Václavovic vůni zvěřinových jídel. Jako každým rokem se zde konaly Srnčí hody - zábava, která spočívá v tom, že se k místní myslivecké chatě sjedou lidé z celého okolí. Tento typ zábavy není pouze hostinou, ale také oslavou myslivosti a setkání obyvatel. A svým způsobem i druh kultury, který ve městech nenajdeme.

„Ani nedokážu říct, jak dlouhou tradici Srnčí hody ve Václavovicích mají. Myslivecká chata, u které se akce koná byla vystavena v roce 1975, ještě před tím se tady konaly takzvané výlety Ve Forotě, což byly takoví předchůdci hodů. Jelikož jsou zde jelikož srnci nejčastější lovnou zvěří”, hody se jmenují Srnčí, jak vysvětloval předseda mysliveckého spolku Ivan Hoch.

Že se hody, které by mohly posloužit jako námět pro pokračování filmu Slavnosti sněženek, dochovaly dodnes, má hned několik důvodů. „Za prvé se zde vaří výborné jídlo, každým rokem se snažíme lidem přizpůsobovat a obměňoval jídelníček, i když zvěřinový guláš se vaří vždycky, po větším jídle si návštěvníci mohou dát kávu a domácí koláče. Další věc, která na hody místní táhne, je jakési společenské setkání obyvatel Václavovic a přilehlých obcí, vyřeší se tu sousedské spory, potkají se tu staří známí,“ myslí si Hoch.

Velká společenská událost

Podobných zábav vesnického typu je ve Václavovicích pouze několik do roka, není se tedy čemu divit, že zde dochází k seznámení a někdy dokonce i milostným vzplanutím, zvláště pod vlivem alkoholu, který se prodává za lidovou cenu. To dokládá i jedna z historek předsedy svazu.

„Na druhý den po Srnčích hodech přišlo k chatě takové krásné děvče a ptalo se, zda jsme náhodou nenašli zlatý řetízek, který tady ztratila. Tak jsem se ji zeptal, jestli ví, kde ho mohla nechat a ona ukázala na protější pole s vysokou trávou a řekla tam někde...,” vykládal se smíchem.

Myslivecká chata, kde se Srnčí hody pořádají.
Jedna z buněk v blízkosti chaty, kde se prodává alkohol.

„Před srnčími hody řešíme mnoho věcí, chystání na tuto akcii začíná již v polovině týdne. Řešíme několik problémů: jestli přijde dost lidí, jestli vyjde počasí, jestli se nezkazí guláš,” popisuje předseda mysliveckého spolku Václavovice Ivan Hoch.

Více informací o Mysliveckém spolku Václavovice najdete na myslivci-václavovice.cz

Možná právě díky neustálým inovacím se Srnčí hody těší velké oblibě. Chodí na ně lidé všech generací. Nově na seznam aktivit, jež si mohou návštěvníci vyzkoušet, přidali ke klasickému střílení ze vzduchovky, házení šipek a půlnoční tombole také malování na obličej a laserovou střelnici.

Myslivci dnes

Plnou hlavu starostí nemá předseda jen před akcí, dlouhodobě ho trápí ubývající zájem o myslivost. “Kdysi jsme měli plno adeptů, kteří by se mohli stát myslivcem, měli jsme z čeho vybírat, myslivost není jen o střelbě a dělání pořádku v lese. Člověk, jenž by chtěl tuhle práci dělat, to musí mít srovnané i v hlavě. Jednou se tady jeden z adeptů opil a chtěl se jít oběsit, tak jsem si řekl, že z takového chlapa myslivec nemůže za žádnou cenu být,” vysvětloval Hoch.

“Pohled na myslivce se s časem velmi změnil, kdysi to byla důležitá osoba, dneska je lidé často vnímají myslivce jen jako zabijáky zvířat, mívají jim za zlé, když jednou za čas uloví nějaké zvíře. Přitom je myslivost úplně o něčem jiném, stará se nejen o zvěř, ale i o les jako takový, udržuje v něm rovnováhu, která kvůli zásahům člověka do přírody vymizela. ” popsal poslání svého koníčku Hoch.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...