130 let
neděle 9.5. Viděli jste někdy šukat hady? Já už jo, teď tady.

(ikdyž jsou to slepýši, tedy ještěrky bez nohou) | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Strážník Pařez je odborník na odchyt hadů. Letos má napilno

Magazín
  •   11:33
KLADNO - Většinou ho lidé volají k neškodným užovkám, někdy mu však cestu překříží jedovatá zmije a v jednom případě to byl dokonce dvoumetrový hroznýš královský. Za posledních sedm let absolvoval strážník kladenské městské policie Jiří Pařez na šest desítek výjezdů a jeho zážitky by vydaly na dobrodružnou knížku.

Právě v teplých dnech, jako jsou nyní, má specialista na odchyt hadů nejvíc práce.

"Je hezky, lidé se jedou k řece koupat nebo slunit, nechají si otevřená okna u auta. Had vyhledává stín a chládek, takže do toho auta zaleze. Oni si ho pak přivezou domů a druhý den zjistí, že se jim vyhřívá na sedačce nebo na palubní desce," líčí sympatický pětatřicátník. Jednou musel dokonce majitelce rozebrat auto do posledního šroubku, než obávaného tvora odchytil. "Udělal jsem jí vlastně generálku. Ale paní už to auto stejně nechtěla a ještě týž den si dala inzerát, že ho prodá," vzpomíná.

Odchyt hada v herně i na záchodě
Často se také stává, že had uteče chovateli a stoupačkami se pak dostane do jiného bloku. V jednom případě se uprchlík dokonce schoval do schránky na toaletní papír, a obyvatelce bytu tak připravil nemilé překvapení. "Po vykonání potřeby chtěla odmotat papír, ale ve schránce se objevila hlava a kousek těla," popisuje neobvyklý případ Pařez, který musel uprchlou užovku červenou při zásahu odmotávat. "Majitel se pak přihlásil a dostal pokutu, protože zvíře neměl řádně zajištěné. Prý pak paní koupil bonboniéru a omluvil se jí," vzpomíná strážník.

Jindy ho zase volali k mláděti zmije obecné, které se objevilo v herně na kladenské pěší zóně. Jak se tam dostalo, je otázkou. "Ten had se tam vyloženě nějak zatoulal," vzpomíná Pařez, který ale jedovaté hady odchytává spíš výjimečně. Ve většině případů jde o užovky, zažil však už i situaci, kdy ho lidé volali k exotickému hroznýši královskému. "Chytali jsme ho u Otrub, měřil více než dva metry. Dodnes je umístěn na záchranné stanici, dokonce se několikrát rozmnožil, protože se jinde chytila i samice," poznamenává strážník.

Odchyt hadů, potkanů, netopýrů i pštrosa
Přestože je specialistou na odchyt plazů, občas vyjíždí i za jinými zvířaty. "Byl jsem už při odchytu pštrosa, chytáme psy, kočky, potkany, holuby a netopýry, kteří vlétnou lidem do bytu, chytali jsme i divoká a domácí prasata, koně, dokonce i velblouda, který utekl z cirkusu," vyjmenovává.

Jeho krevní skupinou jsou ale plazi, vzbuzující strach a respekt. Sám je totiž vášnivým chovatelem a doma má již 22 let krajty, hroznýše i větší ještěry. Jeho bohatých znalostí a zkušeností využívá nejen městská, ale i státní policie a kromě toho jezdí odchytávat plazy i soukromě

Strážník radí i po telefonu
"Poslední dobou vyjíždíme docela často, protože začíná sezona mláďat.

Nejvíce jezdím do vesniček okolo Kladna, kde zvířata žijí v těch chráněných oblastech. Mláďata zalezou lidem do objektů, do rodinných domků, kůlen. Někdy ale stačí i rada po telefonu," konstatuje Pařez.

A jak je na svou práci vybaven? "Používám ochranné pomůcky, háčky, rukavice, odchytové kleště. Samozřejmě musím mít nádobu nebo plátěný pytlík, do kterého pak hada umístím," říká. Přesto i odborníka čas od času nějaký had kousne. "Lhal bych, kdybych tvrdil, že se to nestane. Vždycky je to ale moje chyba, že nedodržím bezpečnou vzdálenost nebo ho špatně chytím. Nikdy to není chyba toho zvířete, které se jenom brání," podotýká Pařez.

"Jednou mě kousl hroznýš královský a hojilo se to asi tři čtvrtě roku. Ale jak říkám, vinu můžu dávat jenom sám sobě," dodává.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz