Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V tichomoří zkouší nasadit proti hadům otrávené myši

Čínská obec chová tři miliony hadů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská obec chová tři miliony hadů. | foto: Reuters

HAGATNA Ostrov Guam v Tichém oceánu zahájil v pondělí novou zkušební akci, jejímž smyslem je vymýtit invazivní hady bojgy hnědé. Do boje proti nim biologové nasadili otrávené myši, v jejichž těle je slabý toxin.

Myši byly vypuštěny na dvou zkušebních místech na základně amerických leteckých sil Andersen. Všechny jsou vybaveny malými vysílačkami, s jejichž pomocí budou vědci sledovat úspěch akce.

Agentura AP uvedla, že myši v sobě mají 80 miligramů acetaminofenu, což je dost na zabití hada, ale nezabije to například kočku, pokud nesežere alespoň 15 otrávených myší. Psi a vepři by museli sežrat ještě mnohem víc, aby jim hrozily zdravotní následky.

Agresivní ekologická invaze

Bojga hnědá byla na ostrov Guam náhodně zavlečena asi před 60 lety a její rozšíření představuje jednu z nejagresivnějších ekologických invazí v historii. Předpokládá se, že někdy v 50. letech minulého století se několik těchto hadů - nebo jen jedna oplodněná samička - dostalo na Guam, kde do té doby žádní podobní predátoři nebyli.

Had nebo hadi se na ostrov mohli "svézt" například americkou vojenskou lodí. Na Guamu našli ideální prostředí a začali se rychle množit. Zhruba v polovině 60. let byly bojgy hnědé rozšířené na polovině ostrova, v roce 1968 už prokazatelně žily na celém území. Nyní jejich počet přesahuje deset tisíc jedinců na čtvereční kilometr.

ČTĚTE TAKÉ:

Přemnožení těchto hadů vedlo k vyhubení deseti z dvanácti ptačích druhů žijících na Guamu, zbylé dva sotva přežívají na speciálních místech, kde jsou před hady chráněni. Značné ztráty zaznamenávají i pozemní a stromoví obratlovci, a naopak se přemnožili pavouci.

Had škodí i lidským obyvatelům; kromě uštknutí jedem, který může být nebezpečný pro oslabené jedince, hadi často způsobují výpadky proudu, protože šplhají na sloupy elektrického vedení nebo lezou do transformátorů. Škody způsobené podobnými případy dosahují milionů dolarů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slunný byt 3+1, Čáslav
Slunný byt 3+1, Čáslav

Malinová, Čáslav - Čáslav-Nové Město, okres Kutná Hora
12 000 Kč/měsíc