Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V tichomoří zkouší nasadit proti hadům otrávené myši

Magazín

  18:00
HAGATNA - Ostrov Guam v Tichém oceánu zahájil v pondělí novou zkušební akci, jejímž smyslem je vymýtit invazivní hady bojgy hnědé. Do boje proti nim biologové nasadili otrávené myši, v jejichž těle je slabý toxin.

Čínská obec chová tři miliony hadů. foto: Reuters

Myši byly vypuštěny na dvou zkušebních místech na základně amerických leteckých sil Andersen. Všechny jsou vybaveny malými vysílačkami, s jejichž pomocí budou vědci sledovat úspěch akce.

Agentura AP uvedla, že myši v sobě mají 80 miligramů acetaminofenu, což je dost na zabití hada, ale nezabije to například kočku, pokud nesežere alespoň 15 otrávených myší. Psi a vepři by museli sežrat ještě mnohem víc, aby jim hrozily zdravotní následky.

Agresivní ekologická invaze

Bojga hnědá byla na ostrov Guam náhodně zavlečena asi před 60 lety a její rozšíření představuje jednu z nejagresivnějších ekologických invazí v historii. Předpokládá se, že někdy v 50. letech minulého století se několik těchto hadů - nebo jen jedna oplodněná samička - dostalo na Guam, kde do té doby žádní podobní predátoři nebyli.

Had nebo hadi se na ostrov mohli "svézt" například americkou vojenskou lodí. Na Guamu našli ideální prostředí a začali se rychle množit. Zhruba v polovině 60. let byly bojgy hnědé rozšířené na polovině ostrova, v roce 1968 už prokazatelně žily na celém území. Nyní jejich počet přesahuje deset tisíc jedinců na čtvereční kilometr.

ČTĚTE TAKÉ:

Přemnožení těchto hadů vedlo k vyhubení deseti z dvanácti ptačích druhů žijících na Guamu, zbylé dva sotva přežívají na speciálních místech, kde jsou před hady chráněni. Značné ztráty zaznamenávají i pozemní a stromoví obratlovci, a naopak se přemnožili pavouci.

Had škodí i lidským obyvatelům; kromě uštknutí jedem, který může být nebezpečný pro oslabené jedince, hadi často způsobují výpadky proudu, protože šplhají na sloupy elektrického vedení nebo lezou do transformátorů. Škody způsobené podobnými případy dosahují milionů dolarů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!