Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V hodonínské zoo se narodila mláďata lvů jihoafrických, dvě samičky

Mají vzácnou smetanově bílou barvu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mají vzácnou smetanově bílou barvu. | foto: ČTK

HODONÍN V hodonínské zoo se narodila mláďata lvů jihoafrických, dvě samičky. Mají vzácnou smetanově bílou barvu a podle chovatelů se mají čile k světu. Jde o první mláďata tohoto druhu v Zoo Hodonín, uvedla v tiskové zprávě mluvčí zahrady Marie Blahová.

Lvíčata se narodila 13. prosince, první přišlo na svět po půlnoci, druhé kolem 03:30. „Mláďata jsou nyní v ubikaci společně s matkou a mají se čile k světu. Samec byl od samice oddělen již několik dní před termínem porodu, čímž měla samice zajištěn klid při porodu,“ uvedla zooložka Zdenka Vavrysová.

Z podobného důvodu byla i hala šelmince, kde se mláďata nacházejí, uzavřena i v následujících dnech po porodu. Také silvestrovskou noc, která představuje stres pro většinu zvířat, zvládla matka podle zooložky v poklidu. Nyní je už pavilon zpřístupněný veřejnosti, sklo ubikace ale zůstává zatřeno barvou, aby zvířata nebyla rušena a postupně si zvykala na okolní vjemy. Nátěr pracovníci zoo odstraní za několik týdnů.

Podle chovatelů se mají čile k světu. Jde o první mláďata tohoto druhu v Zoo...
V hodonínské zoo se 13. prosince 2018 narodila mláďata lvů jihoafrických.

„V nejbližších dnech máme v plánu připojit k samici s mláďaty také samce. Dále mláďata čeká odčervení, očkování a čipování,“ uvedla Vavrysová.

Lvy jihoafrické vzácné smetanově bílé barvy chová hodonínská zoo od roku 2013, kdy byl z mezistanice v Zoo Chleby přivezen osmiměsíční samec pocházející z Lory Parku v Jihoafrické republice. Za měsíc za ním z polského Safari Parku Borysew přicestovala o několik dní starší samička, která se nedokázala začlenit do tamní skupiny lvů. Po příjezdu byli postupně spojeni, což se obešlo bez komplikací. Samice už v minulosti dvakrát zabřezla, mláďata se v obou případech narodila mrtvá.

Zoo chová lvy prakticky od počátku existence zařízení. Nejdříve chovala lvy pustinné, ke kterým v roce 2008 přibyli v přírodě již vyhynulí lvi berberští. Těch se tam vystřídalo několik a jedna lvice berberská v zařízení zůstává na dožití v takzvaném starém šelminci. Místo po lvech berberských v novém šelminci zaujal současný pár lvů jihoafrických, vzácné smetanově bílé barvy. Způsobuje ji takzvaný leucizmus, což je porucha pigmentace.

Lvíčata v Jihomoravském kraji se před rokem narodila i v brněnské zoo, i díky nim loňská návštěvnost brněnské zoo možná překoná i cifru 327 000 z roku 2008, kdy byli lidé zvědavi především na lední medvíďata. Hodonínskou zoo loni navštívilo 172 140 lidí, což je o 5776 více než v roce předchozím.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...