Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci vytvořili online kalkulátor, který určí, za jak dlouho se nápoj vychladí na ideální teplotu

Magazín

  5:06
Varšava - Za jak dlouho se nápoj vychladí na ideální teplotu? Touto otázkou se zabývali dva varšavští fyzikové – Álvaro Díez a Tibor Pal. Výsledkem jejich snažení je online kalkulátor, který tento čas dokáže určit na minuty.

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Po vodě se hubne, důležitá je ale správná teplota, tvrdí vědci

Je to jednoduché – stačí zadat druh pití, nádobu, teplotu okolí, způsob, jakým budete chladit a požadovanou teplotu. Například půl litru vody v plastové lahvi se podle kalkulátoru ochladí z 30 stupňů Celsia na šest za 77 minut. Právě oněch 6 °C je totiž odborníky považováno za ideální teplotu vody, která je „osvěžující“. Nejvhodnější teplota vody k tomu, abychom uhasili žízeň, je ale podle Tibora Pala 16 °C.

Teplota samozřejmě hraje důležitou roli také u alkoholických nápojů. Zejména u vína je podstatným faktorem, jenž má vliv na celkovou chuť. Když nejsou bílé či růžové víno dostatečně vychlazené, začne v nich převažovat chuť alkoholu, což není žádoucí. Optimální teplota pro tato vína se pohybuje od 9 do 13 °C. Šampaňské by mělo být ještě vychlazenější, až na 8 až 10 °C.

„Pokud si chcete chuť opravdu užít, musíte konzumovat většinu věcí mírně pod pokojovou teplotou,“ říká Díez. Podle Guardianu ale spousta lidí zapomíná, že pokojová teplota není 21 °C, které si představuje většina lidí. Pokojová teplota ve skutečnosti značí 16 až 18 stupňů. A právě pro červené víno s brandy je ideální.

Ledu v nápojích se raději vyhněte, radí lékařka

Pivo ležákového typu snese 6 až 8 °C. „To proto, že ho lidé nepijí pro jeho úžasnou chuť – chtějí jen něco osvěžujícího, co není voda,“ vysvětluje Díez. Pokud si chcete dopřát gin nebo vodku, ale vadí vám jejich chuť, vychlaďte je na 2 °C. „Žádnou chuť neucítíte,“ tvrdí autoři kalkulátoru.

Zabývali se nejen obsahem lahví, ale i jejich materiálem. Nápoj ve skle se chladí dvakrát tak dlouho než ten v plechu. Kovy dobře vodí teplo, takže jsou vhodné, když chcete udržet teplotu na úrovni okolí plechovky. Sklo na druhé straně izoluje. Proto se hodí, když lahve s pitím přenášíte na jiné místo.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat