Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Čeká nás epidemie cukrovky. Covid situaci ještě zhoršil, lidé se méně hýbou

Zdraví

  5:35
Lidí trpících cukrovkou každoročně přibývá. Odhaduje se, že v roce 2030 bude v Česku kolem jednoho a čtvrt milionu diabetiků nebo i více. Jedná se o celosvětový vývoj. Hovoří se o epidemii diabetu.

Diabetik. Pro nemocné je důležité mít normální hladinu cukru v krvi. foto: Shutterstock

Zvyšující se počet osob s diabetem souvisí se stylem života. Máme hodně a snadno dostupné jídlo, život si usnadňujeme moderními technologiemi, máme menší fyzickou zátěž, méně se pohybujeme. K nárůstu počtu diabetiků dochází i v důsledku rostoucí délky života, na které se podílí kvalitní léčba.

Cukrovka a hubnutí bez příčiny může signalizovat nádor slinivky

Cukrovkář se léčit musí. Pod dohledem lékaře má nad svou nemocí dobrou kontrolu. Platí to ovšem za předpokladu, že bude pravidelně chodit na prohlídky ke specialistovi. Jenže během pandemie navštěvovalo diabetologické ordinace až o třicet procent pacientů méně než v necovidovém období. Měli strach z nákazy koronavirem. (Viz také text „Pacienti přibrali, ale pijí méně piva“ níže.)

Odkládání návštěv je podle lékařů ale větším rizikem než koronavirus. Řada z pacientů bez lékařského dohledu přibrala při pandemii osm a více kilogramů. Především kvůli nedostatku pohybu v lockdownu.

Návštěva ordinace je zásadní

„Jednoznačně pozorujeme, že na kontroly chodí mnohem méně pacientů, odhadem o dvacet až třicet procent,“ uvedl přednosta Centra diabetologie IKEM profesor Martin Haluzík. „Většinou se jedná o pacienty s cukrovkou druhého typu, kteří se obecně bojí chodit kamkoli, tím spíš do nemocnic.“ Kontroly přitom považuje za velice důležité.

Co může diabetik konzumovat?

„Telefonické konzultace a eRecepty nám pomohly zvládnout první vlnu pandemie, ale bez fyzického setkání například neodhalím oděrky na nohách, které mohou vést k ‚diabetické noze‘, nebo nemohu pacientovi natočit EKG a zachytit počínající infarkt. Obávám se, že jakmile dojde k uvolnění restrikcí, přijde vlna pacientů s těmito komplikacemi,“ říká prof. Haluzík. Pacienti podle něj podléhají obavám z covidu a úplně zanedbávají svůj vlastní chronický stav.

Epidemie cukrovky trápí milion Čechů, léčí se už každý třetí senior

„Přestože mají problémy, potlačují je v sobě a raději si řeknou, že ještě tři měsíce vydrží, a nejdou ani na procházku do parku. Myšlenkově úplně vypouští možné důsledky cukrovky i dalších chronických nemocí, vše proto, aby se nenakazili covidem-19,“ popisuje zkušenost diabetologů profesor Haluzík.

Protipandemické restrikce se přitom na diabeticích podepisují čím dál více. „Z našich dat vyplývá, že přibírají hodně na hmotnosti a jejich hodnoty krevního cukru se horší. Pacienti omezili pohyb a zhoršila se jejich životospráva, hůř jsou na tom také psychicky, protože se bojí a jsou ve stresu,“ říká lékař.

Pravidelný pohyb

Vedoucí fyzioterapeutka rehabilitační ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále Ivana Mročková varuje, že cukrovka je ovlivněna fyzickou kondicí a aktivitou pacienta. „Pravidelný pohyb je pro lidský organismus a jeho správnou funkci nezbytný. Obecně zlepšuje činnost svalů a svalový tonus, zvyšuje krevní oběh, snižuje nadváhu, zlepšuje metabolismus a účinně snižuje hladinu cukru v krvi,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

Kostky cukru – ilustrační

Při onemocnění cukrovkou prvního typu je podle jejích slov cílem rychlé dosažení aktivní hmotnosti. „Cvičební jednotka neboli délka trvání je 30 až 40 minut denně, minimálně však třikrát týdně. Sestava cviků pacienta závisí na jeho věku, pohlaví a zdatnosti,“ popisuje. „Je nutné vytvořit si dynamický stereotyp, tedy neměnit příliš cviky, aby vznikla trénovanost.“

V případě cukrovky druhého typu bývá onemocnění často provázené obezitou, proto je podle Ivany Mročkové nutné zvýšit energickou spotřebu. Cviky jsou dynamické, zapojují se velké svalové skupiny a cvičení se prokládá relaxačními pauzami. „Diabetes může být komplikovaný jinými chorobami a vyšším věkem. V takovém případě jsou vhodné cviky na obratnost a relaxaci, je důležité udržet dosavadní stav, aby nedošlo k jeho zhoršení,“ přibližuje.

U obézních diabetiků je vhodný rotoped, plavání i chůze. Běh není vhodný u diabetiků s nadváhou víc než 20 procent. U diabetiků s neuropatií, pocitem chladných nohou, necitlivostí a zakopávání při chůzi je vhodná cévní gymnastika, ošetření plosky nohou, lehké kondiční cvičení či hypertermické částečné koupele.

Pozitivní myšlení

Každý pacient s cukrovkou potřebuje podle bruntálské fyzioterapeutky individuální léčebný rehabilitační program, přizpůsobený jeho celkovému zdravotnímu stavu. „Obecně platí, že k podpoře při aktivním pohybu pacienta jsou vhodné ortopedické pomůcky na podporu chůze, ortopedická obuv či vložky,“ vysvětluje. „Při špatném postupu, nevhodném výběru cviků, přetížení při tréninku nebo při nevhodném používání podpůrných pomůcek mohou nastat komplikace.“

Kvůli pandemii nemůže mnoho lidí sportovat, jak byli zvyklí. Fyzioterapeutka proto doporučuje procházky, nordic walking, pozitivní myšlení a zdravou stravu.

Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...