Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko ovlivňuje rekordně vysoký tlak vzduchu. Lékaři varují před zdravotními obtížemi

Zdraví

  13:00
Praha - Počasí v České republice poslední dny ovlivňuje mohutná tlaková výše. Extrémní hodnoty atmosférického tlaku nad Evropou dosahují na některých místech až k rekordním 1050 hektopascalům (hPa). Lidské tělo změny počasí pociťuje a reaguje na ně.

Bolest hlavy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Někteří jedinci je však pociťují více než jiní. Nejvíce na změny počasí reagují senzitivní jedinci či osoby se zdravotními obtížemi. Nepříznivé účinky se projevují ztrátou koncentrace, motáním hlavy, dušností či ztrátou vědomí.

Máte nízký tlak? Hlídejte si pitný režim a hýbejte se, radí lékařka

V lednu je atmosférický tlak obecně velmi vysoký. Jak uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), v Česku tlak ve středu dosáhl přibližně k 1037 hPa.  Biozátěz je na trojce, což značí vysokou zátěž na lidský organismus. 

V pondělí meteorologové naměřili 1048 hPa, což se blíží rekordní hodnotě 1050 hPa, kterou naměřila Velká Británie. Nejvyšší hodnota tlaku byla na našem území a v roce 1907, kdy hodnoty dosahovaly až k 1057 hPa. Pro porovnání, normální hodnota tlaku se pohybuje kolem 1013 hPa. 

Ve čtvrtek je na území republiky vyhlášen pro všechny oblasti opět stupeň 3 - vysoká zátěž. „Chladno s teplotami pod bodem mrazu může negativně působit na jedince se zvýšeným krevním tlakem a s anginou pectoris, u nichž se nedoporučují prudké přechody z vyhřátého prostředí do venkovního prostoru, zejména v ranních hodinách,“ napsali v předpovědi meteorologové.

Ústav vyzývá k opatrnosti zejména kardiaky, osoby s nemocemi dýchacího ústrojí a psychicky labilní jedince, kteří mohou pociťovat zvýšenou zátěž organismu. Doporučují vyvarovat se psychické zátěže a vykonávat pouze lehké práce.

V pátek a o víkendu se očekává průběžný pokles tlaku vzduchu, hodnoty by mohly klesnout až k 1020 hPa. 

Proč se tlak mění

Vzduch v atmosféře se neustále pohybuje a proudí nad Zemí, což přináší změny počasí. Při deštivějším počasí je tlak zpravidla nízký, naopak vysoký tlak doprovází slunečná a jasná obloha. 

Podle lékařů je důležité si uvědomit, že i krev v našich žilách má určité tlakové hodnoty. Krevní tlak funguje v závislosti na okolí, protože kyslík do krve získáváme dýcháním. Pokud se podmínky pro dýchání zhorší, mohou se logicky dostavit různé zdravotní komplikace.

Inverzním charakterem počasí nejvíce trpí alergici, kardiaci, astmatici a revmatici. I na zdravé jedince může mít inverze vliv, lidé jsou náchylnější k rýmě, kašli či občasné nevolnosti. Osoby s nízkým tlakem pak za takového počasí trpí závratěmi a motáním hlavy, může dojít až ke ztrátě vědomí. Lidé ve městech obecně změnami tlaku trpí více, než obyvatelé venkova, což je mimo jiné dáno vyšším znečištěním vzduchu.

Lékaři radí

Univerzální lék neexistuje, lékaři však doporučují jednoduchá opatření. Pokud pocítíte náznaky závratě či motání hlavy, sedněte si na chvíli do dřepu nebo překřižte nohy ve stoje. Pokud je vám dokonce na omdlení, je potřeba se pomalu posadit a zvednout nohy ke stropu. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin a vitaminů. 

Lékaři také doporučují vyhnout se situacím, které změnu tlaku mohou ovlivnit, jako je například dlouhé postávání či psychické vypětí. Pokud se vám ovšem točí hlava i několik hodin denně, a k tomu vám například bez ustání zvoní v uších, může se jednat o vážnější zdravotní komplikace, například migrénu. V těchto případech lékaři doporučují vyhledat odbornou pomoc.

Autor: