Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Máte vysoký krevní tlak? Kiwi ho prý sníží

Zdraví

  7:00
Konzumace jednoho jablka denně určitě zdraví prospívá, ale kiwi je možná ještě lepší. Tři kusy denně dokážou snížit krevní tlak. Vyplývá to ze studie, kterou tento týden její autoři představili v Orlandu na setkání členů amerického sdružení pro srdeční choroby.
Kiwi - ilustrační foto

Kiwi - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vysoký krevní tlak se považuje za rizikový faktor onemocnění srdce, což je nečastější příčina úmrtí lidí.

Vlivem konzumace kiwi se zabývali v osmitýdenním výzkumu vědci pod vedením Metta Svendsena z univerzitní nemocnice v Oslu. Zúčastnilo se jí 118 lidí, kterým bylo v průměru 55 let a jimž byly naměřeny mírně zvýšené hodnoty tlaku.

Lékaři účastníky rozdělili na dvě skupiny. První do svého jídelníčku přidala tři kiwi denně, druhá pojídala jedno jablko. Je známo, že kiwi, s chlupatou slupkou a jasně zelenou dužinou, obsahuje účinný antioxidant lutein.

Při přeměření tlaku po osmi týdnech se zjistilo, že pojídačům kiwi klesl systolický tlak, tedy nejvyšší hodnota tlaku krve v cévách, v průměru o 3,6 milimetru rtuťového sloupce. Diastolický tlak byl u této skupiny také nižší, ale v tomto případě není jasné, jaký vliv by na to mohla mít konzumace kiwi. Autoři studie doporučují zopakovat výzkum na větší skupině.

Autoři: ,
Témata: Kiwi, Orlando, Oslo

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...