21. listopadu 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Obyčejná cibule? Zapomenutý zázrak domácí medicíny

Cibule (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cibule (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Patří k té nejběžněji používané zelenině. Pro mnohé obyčejná cibule však v sobě skrývá také vysoký obsah vitamínů C, zinku a železa. Spolu s česnekem byla odpradávna využívaná jako přírodní antibiotikum. V podzimních dnech se také výborně hodí k výrobě domácích léků.

Využití cibule při bodnutí hmyzem zná téměř každý. Stejně hojivě působí i na drobné oděrky a ranky. Kdysi ale měla cibule v domácí medicíně mnohem širší využití.

Cibule působí preventivně při infekcích dýchacích cest, pomáhá léčit kašel, zahlenění, užívá se při chrapotu, rýmě, angíně, chřipce a bolestech v krku. Cibule celkově desinfikuje dutinu ústní, nosní sliznici i dýchací cesty. Podporuje chuť k jídlu, posiluje sliznice žaludku a čistí střeva.

Vyzkoušejte některé osvědčené léčivé cibulové recepty.

Cibulový lektvar s vínem – na celkové posílení imunity
Umeleme asi čtyři oloupané cibule, vmícháme do nich pět lžic kvalitního medu a vše zalijeme jedním litrem bílého suchého vína. Odložíme na pět dní a denně nádobu promícháme nebo jemně protřepeme. Poté lektvar přecedíme do tmavé láhve a uskladníme v suchu a chladu (ve spíži, sklepě). Pro celkové posílení imunity stačí čtvrt skleničky denně.

Cibulová šťáva – posiluje odolnost organismu a zmírňuje účinky nachlazení
Oloupeme několik cibulí, které nasekáme na kostičky. V několika vrstvách skládáme kostičky cibule do nádoby tak, že každou vrstvu proložíme trochou krystalového cukru. Odložíme nádobu do tepla a po několika hodinách přes pláténko vymačkáme. Cibulová šťáva je hotová.

Jak se vyhnout chorobám? Změňte jídelníček - ilustrační fotografie

Jak se vyhnout chorobám? Změňte jídelníček - ilustrační fotografie

Cibulový sirup – ulehčuje odkašlávání a zároveň pomáhá hubit bakterie
Nastrouhanou cibuli promícháme se stejným množstvím medu (nejlépe domácí, nebo od včelaře). Za stálého míchání ohřejeme na teplotu přibližně čtyřiceti stupňů, necháme vykapat přes gázu a tu ještě vymačkáme. Tři až pět lžiček denně pomáhá při problémech s kašlem.

Obklad na ucho – na různé záněty uší
Nasekáme oloupanou cibuli, vložíme jí do plátěného pytlíčku a na deset minut ho vložíme do vařící vody. Vylovíme, vymačkáme a necháme lehce vychladnout (obklad by měl být hodně teplý).Pytlíček zabalíme do gázy a přiložíme na ucho.

Inhalace při chřipce – urychluje léčbu chřipky a zmírňuje příznaky onemocnění
Na půl rozříznutou cibuli položíme na talířek, který umístíme co nejblíž hlavy nemocného. Zhruba každých deset až dvanáct hodin seřízneme vrchní plátek, když už je cibule hodně okrájená, vyměníme ji za novou.

Obklad na bolavé klouby
Cibuli nastrouháme na jemném struhadle, rozetřeme na gázu a přiložíme na kloub. Necháme účinkovat přibližně patnáct minut. Bolest by měla díky rozehřívajícím účinkům a prokrvení přinejmenším částečně ustoupit.

phPetra Holinková