Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Co škodí vlasům nejen v zimě? Pozor na sulfáty, ftaláty a karcinogeny

Sváteční hodování ohrožuje nejen linii,ale i vlasy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sváteční hodování ohrožuje nejen linii,ale i vlasy. | foto: Shutterstock

Silné vlasy mohou vyrůst pouze ze zdravé vlasové pokožky. Dříve, než nakoupíme hromady zaručených vlasových preparátů pro narušené vlasy, měli bychom věnovat pozornost právě jí. Kombinací správného šamponu a vlasové vody můžeme efektivně posílit vlasové cibulky a vyživit kořínky.

Nezapomínejme, že vlasy odráží stav celého našeho organismu, proto bychom se měli zaměřit i na kvalitu naší stravy s dostatkem vitaminů a minerálů. Jedná se především o vitamin A pro redukci funkce mazových žláz, antioxidant C s vitaminem E pro hebkost vlasů a samozřejmě vitaminy B-komplexu z důvod vypadávání vlasů.

Z minerálních látek věnujme pozornost vápníku, který tvoří základní prvek pro růst vlasů, křemíku pro posílení jejich struktury do délky, zinku, jenž slouží jako prevence proti vysušování, a v neposlední řadě i hořčíku chránícímu vlasy před lámáním.

V případě, že chcete zjistit, jaký je skutečný stav vaší pokožka hlavy a zároveň si nejste jistí výběr vlasových preparátů, vyhledejte odborníka, třeba trichologickou poradnu.

Mytí vlasů

„Během trichologického vyšetření často odhalíme i déletrvající problémy, které lidi pokládají již za normální stav vlasů. Jednat se může o nevinné svědění pokožky, za nímž se ukrývá třeba seboroická dermatitida. Se všemi těmito obtížemi dokáže tricholog pomoci,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.

Při výběru přípravku bychom měli dbát na jeho složení. Co by neměl obsahovat? Především sulfáty, minerální oleje či silikony, které vlasy ještě více naruší. Naopak blahodárné účinky mají vitaminy z rostliny limnanthes alba, jmelí, kopřivy, meduňky nebo chmele. U masek pak dejte přednost těm s obsahem keratinu. Pokud se chcete vyvarovat obsahu chemických látek v šamponech či kondicionérech, věnujte pozornost například následujícím označením.

Na co si dát pozor?

Sulfáty obsahují v různých podobách většina šampónů z drogérie. Jejich hlavní funkcí je zvyšovat pěnění přípravků a lidé mají následně pocit, že šampon skutečně funguje. Tricholožka Lenka Kašpaříková však tento častý mýtus zcela vyvrací: „Názor, že čím více šampon pění, tím lepší účinek má, je zcela mylný. Opak je pravdou. Nejčastěji využívané sulfáty Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES) totiž ničí ochrannou bariéru pokožky, a navíc dráždí kůži a oči,“ upozorňuje tricholožka.

Ftaláty nejen ohrožující zdraví jater a ledvin, ale zároveň zvyšují riziko vzniku alergií. Jejich nebezpečí tkví ve snižování plodnosti žen i mužů a v ohrožení vývoje plodu. Při dlouhodobém používání přípravků s jejich obsahem může dojít u těhotných žen k jejich ukládání v mateřském mléku.

Na tuto označení by si při výběru šamponu měly dát pozor především nastávající maminky. Diethanolamin jej karcinogenní a způsobuje poškození mozku plodu. Ve vyšší koncentraci připravuje tělo o schopnost přijímat cholin, látku důležitou pro tvorbu mozkového přenašeče acetylcholinu. Přestože v šamponech je látka obsažena v nízké koncentraci, je opatrnost při jejich opakovaném a dlouhodobém používání vhodná.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....