Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedy v těle: Olovo dětem ničí i nervový systém

Zdraví

  7:00
PRAHA - Už staří Římané věděli, že jde o spolehlivý jed. K otravě stačí nepatrné množství. Vyvolá bolesti kloubů, chronickou anémii či selhání ledvin. Přesto lidé olovo běžně konzumují. Může být třeba ve vodě.
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nejméně půl milionu Čechů nasává nebezpečné olovo do organismu s každým douškem obyčejné vody z kohoutku. Tvrdí to alespoň Státní zdravotní ústav. K řadě českých domácností totiž stále proudí pitná voda přes staré olověné trubky.

„Odhaduje se, že ještě asi pět procent domů v Česku má olověné vnitřní rozvody vody,“ píše se přímo ve zprávě, kterou ústav zveřejnil v roce 2008. To se ostatně projevilo i při měření kvality vody.

ČTĚTE TAKÉ:

Hygienici obešli 40 tisíc českých domácností a odebrali tam vzorky vody z kohoutků. Výsledek: ve zhruba 1300 odběrech našli nadlimitní koncentrace těžkého kovu. Další vzorky sice zákonem stanovené limity olova nepřekročily, bezvadná voda ale rozhodně nebyla. Nejhorší situace přitom panovala v Olomouci. V době průzkumu měla olověné přípojky asi čtvrtina domů. V Praze a Brně to bylo kolem tří procent.

Evropská komise uvažuje, že limity zpřísní

Podobně dopadly i výsledky měření na lidech. Nadlimitní koncentrace olova se našly v krvi tří procent všech testovaných dětí. Hůř dopadali chlapci. Hygienici jsou přesto spokojení, výsledky se zlepšují. „Ještě v roce 1996 bylo nad limitem asi 15 procent dětí,“ vysvětlují. Navíc boj s olovem pokračuje. Třeba Evropská komise nyní uvažuje o tom, že limity zpřísní. Vědci totiž zjistili, že je kritická hladina olova v krvi stanovena příliš vysoko. Měla by být až sedmkrát nižší. Třeba francouzský Úřad pro potraviny, životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost nyní plánuje, že sníží limitní hodnoty na 15 mikrogramů olova na litr krve. Doposud byly na 100 mikrogramech.

Jedy v těle: Dětem olovo ničí i nervový systém

Studie totiž ukazují, že i tak malé množství olova v krvi ovlivňuje funkci ledvin. Udětí navíc olovo napadá centrální nervový systém. K tomu se přidala i švédská agentura pro chemické látky. Podle té má zase 10 procent všech výrobků, které v poslední době zkontrolovala, nebezpečné množství olova. Jde třeba o kosmetiku, kuchyňské nádobí, glazurovanou keramiku nebo hračky. Ty si přitom děti běžně vkládají do úst.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Prodej bytu 2+KK/L/GS
Prodej bytu 2+KK/L/GS

Augustina Lukeše, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 395 575 Kč

Mohlo by vás zajímat