130 let
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Jedy v těle: Olovo dětem ničí i nervový systém

Zdraví
  •   7:00
PRAHA - Už staří Římané věděli, že jde o spolehlivý jed. K otravě stačí nepatrné množství. Vyvolá bolesti kloubů, chronickou anémii či selhání ledvin. Přesto lidé olovo běžně konzumují. Může být třeba ve vodě.

Nejméně půl milionu Čechů nasává nebezpečné olovo do organismu s každým douškem obyčejné vody z kohoutku. Tvrdí to alespoň Státní zdravotní ústav. K řadě českých domácností totiž stále proudí pitná voda přes staré olověné trubky.

„Odhaduje se, že ještě asi pět procent domů v Česku má olověné vnitřní rozvody vody,“ píše se přímo ve zprávě, kterou ústav zveřejnil v roce 2008. To se ostatně projevilo i při měření kvality vody.

ČTĚTE TAKÉ:

Hygienici obešli 40 tisíc českých domácností a odebrali tam vzorky vody z kohoutků. Výsledek: ve zhruba 1300 odběrech našli nadlimitní koncentrace těžkého kovu. Další vzorky sice zákonem stanovené limity olova nepřekročily, bezvadná voda ale rozhodně nebyla. Nejhorší situace přitom panovala v Olomouci. V době průzkumu měla olověné přípojky asi čtvrtina domů. V Praze a Brně to bylo kolem tří procent.

Evropská komise uvažuje, že limity zpřísní

Podobně dopadly i výsledky měření na lidech. Nadlimitní koncentrace olova se našly v krvi tří procent všech testovaných dětí. Hůř dopadali chlapci. Hygienici jsou přesto spokojení, výsledky se zlepšují. „Ještě v roce 1996 bylo nad limitem asi 15 procent dětí,“ vysvětlují. Navíc boj s olovem pokračuje. Třeba Evropská komise nyní uvažuje o tom, že limity zpřísní. Vědci totiž zjistili, že je kritická hladina olova v krvi stanovena příliš vysoko. Měla by být až sedmkrát nižší. Třeba francouzský Úřad pro potraviny, životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost nyní plánuje, že sníží limitní hodnoty na 15 mikrogramů olova na litr krve. Doposud byly na 100 mikrogramech.

Jedy v těle: Dětem olovo ničí i nervový systém

Studie totiž ukazují, že i tak malé množství olova v krvi ovlivňuje funkci ledvin. Udětí navíc olovo napadá centrální nervový systém. K tomu se přidala i švédská agentura pro chemické látky. Podle té má zase 10 procent všech výrobků, které v poslední době zkontrolovala, nebezpečné množství olova. Jde třeba o kosmetiku, kuchyňské nádobí, glazurovanou keramiku nebo hračky. Ty si přitom děti běžně vkládají do úst.

Autor: Veronika Rodriguez