Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Idiopatická plicní fibróza. Dýchání je jako chůze po zmrzlém sněhu

Zdraví

  5:16
Jako astma se mohou maskovat i jiné, někdy ještě nebezpečnější plicní choroby. Je důležité poznat je včas. Při preventivní akci našli před časem lékaři čtyři pacienty, jejichž dech při poslechu připomínal chůzi po zmrzlém sněhu. Diagnóza? Idiopatická plicní fibróza.

Astma. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Díky jejímu odhalení teď lékaři mohou nemocným nasadit moderní léčbu, která postup nemoci zbrzdí. Vzácnou nemoc je důležité odhalit včas, bez léčby může rychle zabíjet.

Nečekané zjištění

„Idiopatická plicní fibróza propuká u starších pacientů. Než je odhalena správná diagnóza, nemocní si myslí, že trpí dušností kvůli své obezitě, případně že je trápí astma, klasická plicní nedostatečnost či třeba trpí srdeční slabostí,“ varuje Martina Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Pneumologové nabídli veřejnosti, že se zájemci mohou nechat zdarma a bez objednání vyšetřit v rámci Týdne otevřených plicních ambulancí. Plíce si nechalo loni na podzim zkontrolovat v šedesáti ambulancích více než 600 zájemců.

Lékaři odhalili 165 plicních nemocí, nejčastěji astma a chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Podezření na idiopatickou plicní fibrózu (IPF) lékaři vyslovili u 22 pacientů, které si pozvali k podrobnějšímu vyšetření. Čtyři z nich poté uslyšeli jako konečnou diagnózu právě IPF a začali se léčit ve specializovaných pneumologických centrech.

Ohrožení pro letité kuřáky

IPF patří ke vzácným onemocněním – a proto na ni lékaři upozorňují také v rámci Dne vzácných onemocnění, který letos připadl na 28. února.

„Mezi její typické příznaky patří chronická dušnost a takzvané paličkové prsty s nehty ve tvaru hodinových sklíček. Při poslechu zní pacientův dech podobně, jako bychom odepínali suchý zip nebo šli po zmrzlém sněhu. IPF je vzácné plicní onemocnění a stává se, že na něj lékaři při diagnostice pacienta nemyslí. Preventivní akce, které na nemoc upozorní jak pacienty, tak lékaře, jsou proto nesmírně důležité,“ říká profesorka Martina Vašáková. Touto nemocí v České republice trpí přibližně dva tisíce lidí.

Jak držet astma pod kontrolou? Stačí dbát na prevenci

„Diagnózu IPF stanoví na základě řady podrobných vyšetření multidisciplinární tým. Pacientovi poté specialisté v jednom ze sedmnácti center pro diagnostiku a léčbu IPF poskytnou nejen léky, ale také rehabilitaci a konzultace týkající se výživy. Specializovaná centra umí nabídnout komplexní péči, která je u onemocnění jako IPF nezbytná,“ popisuje předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Šterclová a dodává: „IPF se zpravidla objevuje u pacientů ve vyšším věku. Potíže s dýcháním bohužel často přisuzují právě stáří nebo nadváze a k lékaři nejdou. U IPF je přitom včasné odhalení zásadní.“

Aplikace pro lékaře

Podle Ivany Čierné Peterové, předsedkyně ambulantních pneumologů, si akci chválí jak lékaři, tak pacienti.

„Pacienty namotivuje, aby se nebáli a přišli si své plíce zkontrolovat. Lékařům zase vyhovuje aplikace IPF checker, pomocí které mohou komunikovat například s radiology nebo se specializovanými centry,“ říká. Včasný záchyt IPF, ale i dalších nemocí, jako je nádor plic nebo CHOPN, by usnadnil plošný screening, o který čeští pneumologové usilují.

„Screening by se mohl týkat až 390 tisíc rizikových osob, především těžkých kuřáků, u kterých je výskyt vážných plicních chorob násobně vyšší než u nekuřáků. Musíme si uvědomit, že léčba těchto nemocí je velmi nákladná a odhalit onemocnění v počátku je výhodné pro celou společnost,“ upozorňuje profesorka Vašáková.

Mladá léčba

Idiopatická plicní fibróza poškozuje plicní sklípky, jizví je – bere plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Postup nemoci zpomaluje léčba, která v tuzemsku existuje pouhých sedm let. Pacienti se k ní však často nedostanou, protože se nemoc odhalí pozdě.

Projevy idiopatické plicní fibrózy lékaři často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc či srdeční selhání. Když se nepřijde na správnou diagnózu včas, je bohužel již pozdě na zahájení léčby.

Používáte inhalátor špatně? Astma se může zhoršit

Nemoc se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi či hovoru, v pokročilém stadiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se vůbec nadechl.

Bez správné léčby přitom idiopatická plicní fibróza výrazně zkracuje život pacienta. S léčbou se průměrné přežití nemocných může výrazně prodloužit.

„Když získají nemocní správnou diagnózu, jsou z pohledu mých zkušeností většinou poctivými pacienty a léčbu dodržují – včetně zákazu kouření. Je to totiž nejen podmínka pro zahájení léčby, ale i pro transplantaci,“ vysvětluje profesorka Martina Vašáková.

Autor: