Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

K dokonalé dovolené pomůže správný výběr

Kemp (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kemp (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Hlavním důvodem dovolené je to, aby člověk načerpal síly. A je už jedno, jestli k odpočinku potřebuje ležet u vody, či lézt po horách.

Důležité je to, zda se na způsobu trávení dovolené dokážete shodnout s partnerem. I když jeden druhému ustoupíte a myslíte si, že hlavní je, že budete spolu, ten, který netráví dovolenou podle svých představ, si prostě pořádně neodpočine a v další fázi to může přinést i problémy ve vztahu.

I kempy mají hvězdičky

Různě lze čas trávit také v kempech, které se v posledních letech specializují na určitou klientelu. Kempy proto nevybírejte jen podle ceny, ale i podle toho, co nabízejí. Dobrým vodítkem pro vás může být kategorizace kempů a chatových osad, kterou najdete na stránkách Asociace kempů České republiky.

Kempy mohou získat jednu až pět hvězd. Hodnotí se nejen druh a počet zařízení v kempu, ale i jejich kvalita. Nároky na jednotlivé skupiny jsou nyní vysoké, srovnatelné s hodnoceními v zahraničí. V první části hodnocení se posuzuje vlastní areál, kempové místo a pevné ubytování (chaty, mobilní domy...) a zejména kvalita sanitárních zařízení, na kterou je kladen největší důraz.

V druhé části se hodnotí doplňkové služby jako například možnost koupání, podmínky pro provozování sportů a animační programy. Kromě bodového hodnocení jsou pro každou kategorii stanoveny služby a vybavení, které kemp v dané kategorii musí bezpodmínečně splňovat.

Lékárničku s sebou

Ať dáváte přednost klidné dovolené, kde nechcete být rušeni povykujícími dětmi, nebo je pro vás dovolená časem večírků, nepodceňujte přípravu lékárničky, kterou je dobré přibalit s sebou.

„V lékárničce by neměly chybět zejména pravidelně užívané léky všech členů rodiny, volně prodejný lék na alergii, léky na zvýšenou teplotu a bolest, ale také proti průjmu a nevolnosti, dále kapky do nosu, do krku, proti kašli, do očí, prostředek na ošetření kůže po bodnutí hmyzem, náplasti, sterilní obvazy, dezinfekční gel, jednorázové sterilní jehly, nůžky, pinzeta, šátek a teploměr. U všech přípravků zkontrolujte před odjezdem datum použitelnosti, u léčiv doporučuji použít originální obal s návodem na použití a dávkování. Se základním vybavením lékárničky do přírody vám poradí také v lékárně,“ připomíná ředitelka středočeské krajské hygienické stanice Jarmila Rážová. 

Před odjezdem je nutné zkontrolovat, jaká je kvalita vody v kempu. Využít k tomu můžete web www.koupacivody.cz, kde je mapka celé České republiky zachycující velký počet koupacích ploch. Zdrojem údajů je celostátní centrální registr kvality pitných a rekreačních vod PiVo a dále údaje na jednotlivých stránkách krajských hygienických stanic. Nicméně ne u všech koupacích ploch jsou údaje k dispozici.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!